Osoblje Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) širom svijeta biće stavljeno na administrativni odmor u petak i naloženo im je da se vrate u SAD, prema direktivi objavljenoj u utorak navečer.
Od 23:59 U petak, „svo osoblje koje je direktno angažovano u USAID-u biće stavljeno na administrativni odmor širom svijeta, sa izuzetkom određenog osoblja odgovornog za kritične funkcije, ključno rukovodstvo i posebno određene programe“, navodi se u saopštenju objavljenom na web stranici USAID-a, koja je ponovo online nakon što je prošle nedjelje sajt bio nedostupan.
U saopštenju se navodi da priprema plan za osoblje postavljeno van Sjedinjenih Država “prema kojem će Agencija organizovati i platiti povratno putovanje u Sjedinjene Države u roku od 30 dana” i raskinuti “ugovore za koje se ne utvrdi da su bitni”…
Kao što naziv implicira, direktni unajmljivač je državni službenik koji je direktno zaposlen od strane američke vlade, za razliku od izvođača radova, koji čine veliki dio radne snage USAID-a. Mnogi od tih izvođača su već otpušteni ili. Osnovno osoblje za koje se očekuje da će nastaviti s radom biće obaviješteno do četvrtka popodne.
Izjava na web stranici završava sa sa izjavom zahvalnosti: “Hvala na vašoj usluzi.”
Direktiva dolazi kada je Trumpova administracija počela raspuštati agenciju i zamrznula gotovo svu stranu pomoć. Dan ranije, državni sekretar Marco Rubio najavio je da će biti vršilac dužnosti administratora USAID-a, potvrdivši de fakto preuzimanje humanitarne agencije od strane Stejt departmenta, piše CNN.
Proteklih dana desetine visokih zvaničnika USAID-a je na administrativnom odmoru, hiljade izvođača je otpušteno, a zaposlenima je ove sedmice rečeno da se ne javljaju u sjedište agencije u Washingtonu.
CNN je ranije izvijestio da su zaposleni u utorak primali pojedinačne mejlove u kojima su ih obavještavali da su na odmoru. Više zvaničnika podijelilo je sa CNN-om obavijest od vršioca dužnosti zamjenika administratora, Petera Maroccoa.
„Ostaćete na plaćenom administrativnom odsustvu dok ne budete drugačije obavješteni“, navodi se u obavještenju.
“Tokom perioda dok ste na administrativnom odsustvu ne smijete ulaziti u prostorije USAID-a, pristupati USAID-ovim sistemima, niti pokušavati da na bilo koji način iskoristite svoju poziciju ili ovlaštenje kod USAID-a bez moje prethodne dozvole ili prethodne dozvole supervizora u vašem lancu komandovanja”, navodi Marocco u pismu.
Kada je novinar rekao predsjedniku Donaldu Trampu u utorak da zvuči kao da će „ugasiti“ agenciju, on se nasmijao i rekao: „Zvuči tako“.
“Pogledajte sve prijevare koje je pronašao u ovom USAID-u”, rekao je predsjednik o Elonu Musku, tehnološkom milijarderu koji vodi Odjel za vladinu efikasnost. “Mora biti korumpirano”, dodao je Trump bez dokaza.
U pismu Marocca od utorka naloženo je zaposlenima da pošalju email službeniku USAID-a sa svojim “ličnim kontakt informacijama, uključujući vaš broj telefona, e-mail i poštansku adresu”, kako bi mogli ostati dostupni tokom redovnog radnog vremena. Zaposlenik USAID-a rekao je za CNN da su poslali e-poštu i dobili povrat, rekavši da je i ta osoba na odsustvu.
Ubrzo nakon što je položio zakletvu prošlog mjeseca, Trump je izdao sveobuhvatnu izvršnu naredbu kojom je pauzirao svu stranu pomoć na 90 dana, što je dovelo do široke konfuzije, otpuštanja i gašenja programa.
USAID je osnovan 1961. pod administracijom predsjednika Johna F. Kennedyja i humanitarna je ruka američke vlade. USAID daje milijarde dolara godišnje širom svijeta u nastojanju da ublaži siromaštvo, liječi bolesti i odgovori na glad i prirodne katastrofe.
Musk je predvodio napore Trumpove administracije da oslabi USAID, lažno ga nazivajući “zmijskim gnijezdom radikalno ljevičarskih marksista koji mrze Ameriku” i nazivajući je “kriminalnom organizacijom” koja bi trebala “umrijeti”.
Postupci Trumpove administracije pokrenuli su pitanja kod demokrata u vezi sa legalnošću bilo kakvog gašenja agencije koje će vjerovatno imati dramatične posljedice po globalnu pomoć Sjedinjenih Država za spašavanje života.