Manje od 24 sata nakon što je američko Ministarstvo domovinske sigurnosti objavilo da Harvard više neće moći upisivati strane studente, univerzitet je u petak podnio tužbu protiv administracije Donalda Trumpa. Samo nekoliko sati kasnije, na zahtjev Harvarda, savezni sudija u Bostonu izdao je privremenu zabranu izvršenja ove mjere, javlja The New York Times.
Sudija Allison D. Burroughs ocijenila je da bi provođenje naredbe izazvalo „neposrednu i nepopravljivu štetu“ Harvardu, potvrđujući time ozbiljnost situacije.
U pismu upućenom univerzitetskoj zajednici, predsjednik Harvarda dr Alan M. Garber oštro je osudio potez administracije:
„Ova nezakonita i ničim izazvana odluka ugrožava budućnost hiljada studenata i istraživača na Harvardu, ali i širom SAD-a. Ona predstavlja ozbiljno upozorenje za sve strane studente koji su došli u Ameriku u potrazi za znanjem i ispunjenjem svojih snova.“
U tužbi se navodi da je zabrana dio „kampanje odmazde“ protiv Harvarda, nakon što je Ministarstvo poništilo njegovu akreditaciju za upis stranih studenata u okviru SEVP programa. Harvard optužuje administraciju da nastoji kazniti univerzitet zbog njegovih stavova, autonomije u odlučivanju o nastavnom programu i liberalne akademske klime.
„Jednim potezom pera, administracija pokušava izbrisati četvrtinu našeg studentskog tijela – strane studente koji su ključni za Harvardovu misiju i identitet,“ navodi se u tužbi.
U pozadini odluke, Ministarstvo domovinske sigurnosti tvrdi da Harvard nije ispunio zahtjeve iz aprila, među kojima su bili i video snimci protesta, disciplinski dosijei i druge informacije o stranim studentima – uključujući oko 7.000 studenata iz 13 fakulteta – koje je trebalo dostaviti u roku od 10 radnih dana. Harvard tvrdi da je sve traženo dostavljeno do 30. aprila, ali da je odgovor DHS-a bio da su informacije „nedovoljne“, bez dodatnog objašnjenja.
Bijela kuća je uzvratila optužbom da Harvard ne čini dovoljno da se obračuna s „antiameričkim, antisemitskim i pro-terorističkim agitatorima“ na svom kampusu, dok je Ministarstvo domovinske sigurnosti ocijenilo da tužba „nosi za cilj obaranje ustavnih ovlasti predsjednika“.
U međuvremenu, Trumpova administracija je već zamrznula skoro 3 milijarde dolara vrijednih federalnih ugovora i grantova upućenih Harvardu, a u Kongresu se razmatra prijedlog zakona koji bi oporezivao univerzitetske fondove – što bi Harvard moglo godišnje koštati i do 850 miliona dolara.
Predsjednica MIT-a, Sally Kornbluth, u izjavi je poručila:
„Ovo je težak trenutak za američku izvrsnost, otvorenost i inovativnost. U nevjerici sam da je vlada učinila ovakav korak.“
Trumpova administracija već neko vrijeme koristi studentske vize kao mehanizam za imigracijske obračune, posebno prema propalestinskim aktivistima, a sada je otvoreno ušla u sukob s najelitnijim obrazovnim institucijama u zemlji.
Na Harvardu studira oko 6.800 stranih studenata – gotovo 27% ukupnog broja – a mnogi su upisani u visoko plaćene postdiplomske programe, što generiše stotine miliona dolara godišnje prihoda za univerzitet. Odluka administracije mogla bi imati dugoročne posljedice i po akademsku budućnost studenata i po finansijsku stabilnost Harvarda.
U izjavi za medije, jedna studentica iz Ukrajine navela je da bi gubitak vize za nju značio kraj obrazovanja i nemogućnost povratka u zemlju zahvaćenu ratom, te da razmatra preseljenje kod rodbine u Evropi.