Studije otkrile: Doktori došli do neočekivanog otkrića u pronalaženju lijeka za rak

Iskorištavanje “yin i yang” imuniteta pacijenata oboljelih od raka moglo bi povećati njihove šanse za preživljavanje, pokazuju dvije nove studije. Sve se svodi na previđenu vrstu imunološkog odgovora.

Imunoterapija je novi način liječenja raka koji se temelji na prilagođavanju vlastite odbrane pacijenta kako bi bila učinkovitija u borbi protiv vlastitih izdajničkih stanica. Koliko god ova taktika obećavala, njezina učinkovitost nije zajamčena.

Imunološki odgovor

Istražujući zašto neki pacijenti uđu u dugotrajnu remisiju nakon ovog oblika liječenja, dok se kod drugih ponovno javlja, naučnici su otkrili da uspješniji slučajevi pokazuju znakove drugog imunološkog odgovora.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Intrigantno je da se prije smatralo da ova vrsta imunološkog odgovora čini suprotno, pomažući rast raka.

U naknadnoj studiji, istraživači su usporedili imunoterapiju raka kod miševa, koristeći jednostruke ili dvostruke imunološke odgovore. I sasvim sigurno, 86 posto miševa koji su primili kombinirani tretman bili su izliječeni od raka, dok niti jedan od miševa s jednom reakcijom nije preživio više od nekoliko sedmica.

Još bolje, izliječeni miševi kojima su 70 dana nakon tretmana dani novi tumori uspješno su se borili i protiv njih. Studija bi mogla dovesti do novih, učinkovitijih imunoterapija raka za ljude.

Naš imunološki sustav moćno je oružje protiv raka, ali nažalost bolest nije uvijek poštena. Imunoterapija je osmišljena kako bi vratila prednost, uklanjanjem T stanica iz pacijenta, njihovim punjenjem himernim antigenskim receptorima (CAR) kako bi bolje ciljali njihov specifičan rak, a zatim ih vratila u tijelo. To se zove terapija CAR-T stanicama.

Općenito, ova vrsta imunoterapije najbolje djeluje protiv leukemije i drugih takozvanih tekućih karcinoma. Unatoč tome, oko polovice bolesnika s akutnom limfocitnom leukemijom (ALL) ponovno se javi unutar godine dana liječenja.

Ispitivanja terapije

Tim predvođen istraživačima s EPFL-a želio je znati postoji li nešto posebno u imunološkim stanicama pacijenata koji su ostali u remisiji najmanje osam godina nakon liječenja.

Ispitali su opsežne podatke iz prva dva klinička ispitivanja testiranja terapije CAR-T stanica protiv ALL-a, stvarajući genetski atlas od gotovo 700.000 CAR-T stanica od 82 pacijenta kako bi otkrili neočekivani obrazac jedinstven za one u dugotrajnoj remisiji.

Imunološki sustav koristi nekoliko vrsta odgovora za borbu protiv patogena. Tip 1 obično cilja unutarstanične prijetnje, kao što su bakterije, virusi i karcinomi, što ga čini primarnim alatom za imunoterapiju raka.

No ti preživjeli imali su markere povezane s imunološkim odgovorom tipa 2, koji obično cilja na veće prijetnje poput parazitskih crva. Pretpostavlja se da je imunološki odgovor tipa 2 ne samo nebitan za borbu protiv raka, već može čak pomoći u rastu bolesti.

Ipak, sada se čini da postoji statistički značajna korelacija između dugotrajne remisije i imunoloških čimbenika tipa 2.

Koliko god ova studija bila intrigantna, istraživači naglašavaju da su identificirali samo korelaciju, a ne uzročnost.

U međuvremenu, druga studija dublje je istraživala mogući mehanizam koji je u igri. Ovaj put, tim je izveo CAR-T staničnu imunoterapiju na miševima s adenokarcinomom debelog crijeva, koristeći samo tip 1 ili kombinaciju tipa 1 i 2. Potonja skupina imala je modificirane verzije imunoloških proteina tipa 2 koje su trajale dulje.

Rezultati odražavaju prvu studiju. Od miševa koji su primili jedan-dva udarca, 86 posto je bilo izliječeno, dok niti jedan od miševa tipa 1 nije preživio svoj rak. Važno je da su ti miševi imali čvrste tumore, koji obično ne reagiraju dobro na imunoterapiju.

Kad se bolje pogleda, čini se da modificirani imunološki proteini potiču metabolički put poznat kao glikoliza. To daje T stanicama neku vrstu energetskog poticaja, što im može pomoći da se oslobode iscrpljenosti i nastave borbu protiv raka.

“Naši rezultati pokazuju da se imunitet tipa 1 i tipa 2 može smatrati sinergijom, poput jina i janga”, kaže Li Tang, koautor studije.

“Naša studija ne samo da baca svjetlo na sinergiju između ova dva tipa imunološkog odgovora, već također otkriva inovativnu strategiju za unaprjeđenje imunoterapije raka sljedeće generacije integracijom imunoloških čimbenika tipa 2.”

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije