Stručnjaci otkrili zašto su samo dva putnika od 181 preživjela pad aviona

U padu aviona južnokorejske kompanije Jeju Air poginulo je 179 osoba od 181. Stručnjaci su otkrili koji su ključni faktori mogli spasiti dvoje putnika.

Istraga o katastrofi koja se dogodila na međunarodnom aerodromu Muan, na jugozapadu Južne Koreje, u nedjelju (29. decembar) i dalje je u toku.

Mlazni avion Boeing 737-800 letio je iz Bangkoka na Tajlandu i prilikom slijetanja u Južnu Koreju zabio se u betonsku ogradu i zapalio se u 9:03 po lokalnom vremenu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Njegov prednji stajni trap navodno se nije aktivirao, a neki stručnjaci nagađaju da bi udar ptice mogao biti uzrok incidenta.

Prema južnokorejskoj Nacionalnoj vatrogasnoj agenciji, 179 ljudi je poginulo od 181 osobe u avionu.

Tajlandske vlasti su kasnije potvrdile da su samo dva člana kabinskog osoblja preživjela, muškarac i žena.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Šef vatrogasne službe Muan, Lee Jung-hyun, sugerisao je da je to zato što su se nalazili u zadnjem dijelu aviona, jedinom dijelu koji nije uništen.

“Samo repni dio zadržao je neki oblik, a ostatak (avion) je gotovo nemoguće prepoznati”, rekao je Jung-hyun u izjavi za medije.

Dva člana posade spašena su iz repnog dijela zapaljenog aviona, rekao je šef vatrogasaca i dodao da se trenutno nalaze na liječenju u bolnicama sa srednjim do teškim povredama.

Naime, sjedišta u zadnjem dijelu aviona smatraju se sigurnijima, jer zadnja trećina aviona ima stopu smrtnosti od 32 posto, dok su ona u srednjoj trećini imala stopu smrtnosti od 39 posto, prema analizi Time iz 2015. objavljenoj prema podacima Federalne uprave za avijaciju (FAA), prenosi Daily Mail.

Najmedin Meshkati, profesor inženjeringa na Univerzitetu Južne Kalifornije, kaže da Boeing 737-800 ima dobar sigurnosni rekord i da će istražitelji saznati šta se dogodilo gledajući podatke o letu i diktafone u pilotskoj kabini.

Geoffrey Thomas, stručnjak za avijaciju i komentator, ocijenio je za BBC da bi udar ptice mogao biti mogući razlog pada letjelice.

“Čini se kao da je došlo do udara ptice i da je oštećen jedan od motora, desni motor. Ovo bi izazvalo veliki pritisak u kokpitu. Uz sve provjere koje se dešavaju u vezi s ovim kvarom motora, moglo bi se dogoditi da su (piloti) jednostavno zaboravili spustiti stajni trap. Da li je situacija s motorom bila takva da su osjećali da nemaju vremena da to urade – ne znamo”, kazao je Thomas.

Dodao je kako mnoge stvari o ovoj tragediji nemaju smisla.

U saopštenju nakon nesreće kompanija Boeing je istakla kako je kontaktu sa Jeju Airom u vezi sa letom 2216.

“Izražavamo najdublje saučešće porodicama koje su izgubile najmilije, a naše misli ostaju sa putnicima i posadom”, dodali su iz Boeinga.

Jeju Air je također saopštio kako se “duboko izvinjava svima koji su pogođeni incidentom”, te da će učinit sve napore da riješe situaciju.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije