Šta se dešava sa plaćenicima grupe Wagner?

U junu je Wagnerova plaćenička grupa predvođena Jevgenijem Prigožinom izvela državni udar u Rusiji. Ali to je bilo neuspješno, pa su se članovi grupe povukli u Bjelorusiju. Kada je Prigožin poginuo u avionskoj nesreći manje od dva mjeseca kasnije, proširile su se glasine da Wagner “više ne postoji”. Je li ovo istina? Šta se dešava sa grupom plaćenika?

Nakon povlačenja Wagnera u Bjelorusiju, samo hiljadu članova grupe trenutno boravi u ovoj evropskoj zemlji, prenosi DW. Većina njih smještena je u vojni kamp u blizini Asipoviča, kaže Valerij Sačaščik , predstavnik kabineta bjeloruske opozicione liderke Svetlane Tihanovske , koja živi u egzilu u Litvaniji.

Sve pokazuje da aktuelna bjeloruska vlada i Predsjedništvo i dalje podržavaju Vagnerovce, jer se na vojnim vježbama Bjelorusije uz nacionalnu zastavu vijori i Vagnerova zastava, a zamjenik ministra unutrašnjih poslova Nikolaj Karpenkov nosi značku sa Vagnerovim simbolom .

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Navodi se da je nekoliko desetina plaćenika dobilo bjeloruske pasoše s novim imenima i datumima rođenja u posljednjih šest mjeseci. Očekuje se da će se mnogi pridružiti bjeloruskim jedinicama.

“Ponuda Bjelorusije nije baš atraktivna”

Uprkos tome, Sačaščik ocjenjuje da (bivšim) plaćenicima nije baš privlačna ponuda bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka da se pridruži njihovim snagama, jer nemaju najbolje uslove. „On nema ništa posebno da privuče Vagnerove plaćenike, jer su beloruske plate znatno niže od onih koje su navikli da primaju u Rusiji“, kaže predstavnik kabineta Tihanovska.

Zbog toga procjenjuje da će još više Wagnerovih plaćenika napustiti Bjelorusiju u narednim mjesecima. Za mnoge se kaže da su već potpisali razne ugovore za rad u Rusiji, neki su otišli u Afriku. „Bjelorusija je samo privremeno rješenje“, rekao je Sačaščik.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Bjeloruski opozicioni političar smatra da je Lukašenko ponudio utočište grupi samo da bi se pokazao u međunarodnoj areni, a posebno pred ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom , kao “mirotvorac koji je spasio Rusiju”. Međutim, očekuje se da će taj potez zaoštriti odnose između dvije zemlje, koje se smatraju saveznicima. Prema Sačaščiku, Putina je uznemirila činjenica da je Lukašenkov potez učinio da izgleda jači i pametniji od njega.

Ipak, ruski predsjednik bi trebao imati koristi od Wagnerovih trupa u Bjelorusiji, jer su ruski vojnici koji su prethodno bili stacionirani u Bjelorusiji prebačeni na ukrajinski front. Tako održava prisustvo u regionu sa Wagnerovim plaćenicima, piše DW.

Kažu da su Lukašenkovi potezi više proračunati. Uzalud?

Grigorij Nižnikov , stručnjak sa finskog instituta za međunarodne poslove, smatra da su Lukašenkovi potezi bili više proračunati .

Bjeloruski politikolog Rosa Turarbekova kaže suprotno . „Wagnerovi plaćenici u Bjelorusiji više ne vjeruju da mogu biti dio velike političke igre. Već su učestvovali u jednom i jedva su ga preživjeli.”

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije