Sovjetska ratna mašinerija se ponovo pokreće: Satelitski snimci otkrivaju tajne ruskih vojnih fabrika

Najnovije proširenje i obnova ruskih pogona za proizvodnju raketnih motora na čvrsto gorivo predstavlja važan korak u jačanju kapaciteta za proizvodnju projektila.

Prema američkim zvaničnicima, Rusija je trenutno angažovana u “najambicioznijem širenju vojne proizvodnje od sovjetske ere”. Satelitski snimci ukazuju na to da je proizvodnja raketnih motora na čvrsto gorivo jedan od ključnih fokusa ovog procesa.

Razvojni radovi su primjetni na pet lokacija povezanih s proizvodnjom čvrstih goriva. Nedavni satelitski snimci otkrivaju građevinske aktivnosti na više lokacija, uključujući obnovu nekadašnjih sovjetskih pogona i izgradnju nove infrastrukture.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ovo je značajno, s obzirom na to da u protekle tri decenije nije bilo dokaza o značajnom proširenju ili obnovi. Tek 2023. godine, tri decenije nakon raspada Sovjetskog Saveza, počela su ozbiljna ulaganja u ovu oblast, piše Međunarodni institut za strateške studije (IISS)

Raketni sistemi na čvrsto gorivo ključni za ruski arsenal

Sistemi s raketnim motorima na čvrsto gorivo centralni su dio ruskog strateškog arsenala, ali i taktičkih oružja kratkog dometa. Rusija je široko koristila balističke rakete kratkog dometa (SRBM) tokom rata u Ukrajini. Oružane snage Rusije koristile su više vrsta površinsko-površinskih raketa, uključujući 9K720 Iskander-M (RS-SS-26 Stone) i rakete ispaljene iz višecijevnih lansera Tornado-S, ciljajući ključne ukrajinske vojne resurse i infrastrukturu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Osim toga, sistemi površinsko-zrak, poput S-300P (RS-SA-20 Gargoyle) i S-400 (RS-SA-21 Growler), predstavljaju osnovu ruske protivzračne odbrane, a povremeno su korišteni i za sekundarne napade na kopnu. Veći kompozitni motori na čvrsto gorivo koriste se i u značajnom dijelu ruskih interkontinentalnih balističkih raketa (ICBM) i novih balističkih raketa lansiranih s podmornica, koje su stub ruskog nuklearnog odvraćanja.

Sve ove sisteme pokreću kompozitni motori na čvrsto gorivo, čiji složeni proizvodni procesi i specijalizovani pogoni predstavljaju potencijalno usko grlo u kapacitetima proizvodnje.

Misteriozne aktivnosti u proizvodnim centrima

Dok Rusija često hvali svoje biroe za projektovanje raketa i integratore sistema, mnogo manje se zna o kompanijama koje se bave proizvodnjom motora.

Informacije o vrstama motora trenutno proizvedenim na širem području Biysk II su ograničene. Jedna prezentacija spominje da je ovaj kompleks uključen u proizvodnju starijih sovjetskih dizajna SLBM-a, kao i novijih poput Bulave (RS-SS-N-32). Deklasifikovani CIA dokumenti ukazuju da je lokacija bila povezana s proizvodnjom završnih kupola motora za RT-2PM Topol (RS-SS-25 Sickle).

Kamensky pogon je historijski bio povezan s proizvodnjom motora za RT-23 Molodets (RS-SS-24 Scalpel), povučene iz upotrebe 2005. godine, te za Topol ICBM. Također je sarađivao s NPO Splav, proizvođačem višecijevnih lansera poput Uragana, Smercha i Tornadoa.

Ruski izvori tvrde da je lokacija povezana s razvojem čvrstih goriva za Topol-M i RS-24 Yars (RS-SS-27) ICBM-ove, Iskander-M SRBM, Bulava SLBM i Smerch lanser. Predsjednik Vladimir Putin je 2023. godine dodijelio direktoru centra, Juriju Milekhinu, priznanje “Heroj rada Ruske Federacije”.

Izazovi i nejasnoće oko proširenja

Iako ruski i deklasifikovani CIA dokumenti pružaju određeni uvid u historijsku i trenutnu proizvodnju motora na ovim lokacijama, precizna svrha posljednjih proširenja ostaje nejasna.

Postoji mogućnost da više pogona učestvuje u razvoju i proizvodnji motora za jedan raketni sistem, što otežava pripisivanje određenog proširenja određenom programu.

Dodatna pitanja se tiču proizvodnje ključnih hemikalija za čvrsta goriva, poput amonijum-perhlorata. Ruski mediji navode da zemlja ima samo jednog proizvođača ove supstance – Federalno državno preduzeće “Anozit” u Novosibirskoj oblasti. Iako su 2022. godine najavljeni planovi za renoviranje proizvodne linije, satelitski snimci još uvijek ne pokazuju značajne promjene.

Ruski uvoz balističkih raketa iz Irana i Sjeverne Koreje sugerira da domaća proizvodnja SRBM-ova nije dovoljna za potrebe rata u Ukrajini. Širenje kapaciteta za proizvodnju motora na čvrsto gorivo moglo bi omogućiti Rusiji da obnovi i unaprijedi arsenal ključnih sistema. Dugoročno, ovo proširenje moglo bi osnažiti sposobnost Rusije za razvoj sistema koji predstavljaju prijetnju članicama NATO-a.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije