Temeljni problemi nisu riješeni. Naprotiv, rupa između kreditora i država dužnika je sve veća, ocijenio je milijarder George Soros u članku napisanom za Financial Times. Kaže, kriza je ušla u ‘manje hirovitu, ali zato smrtonosniju fazu’.
Budućnost Evrope ne bi trebala zavisiti o Bundesbanku (njemačkoj središnjoj banci), a trenutačne politike trebale bi se promijeniti kako bi se mogli boriti protiv krize u eurozoni koja je ušla u smrtonosniju fazu.
Soros se u komentaru osvrnuo na zahtjev njemačke središnje banke Bundesbank da ograniči beskonačno širenje fondova za spas članica EU te da se počnu poduzimati mjere kojima bi se umanjile posljedice potencijalnog raspada Unije. “Tako se stvara samoispunjujuće proročanstvo: kad se Bundesbanka počne čuvati od raspada, svi drugi će učiniti isto. Na tržištu se to već osjeća”, napisao je Soros.
Evropu čeka dugotrajno razdoblje ekonomske stagnacije ili još gori scenarij, bez obzira na to hoće li euro preživjeti.
“Druge su zemlje prošle slične procese. Zemlje Latinske Amerike su izgubile jednu deceniju nakon 1982. godine, a Japan je stagnirao četvrtinu vijeka: svi su preživjeli. Ali Europska unija nije zemlja i nije vjerojatno da će preživjeti”, napisao je Soros.
Savjetovao je da se radikalno revidiraju pravila koja određuju život eurozone, uvođenjem režima koji bi kažnjavao države članice koje ne ispune svoje obaveze i nagrađivao one kojima to pođe za rukom.