Ministar Muallim je održao konferenciju za novinare u Damasku i tom prilikom kazao da Sirija pozitivnim ocjenjuje i da će primijeniti odredbe nedavne rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a o borbi protiv terorističkih organizacija Islamske države Irak i Levant (IDIL) i Fronta Nusra, ali da međunarodna zajednica još uvijek nije povukla niti jedan ozbiljan potez u tom pravcu.
Uprkos inzistiranju novinara, Muallim nije htio komentirati medijske natpise o navodnoj indirektnoj saradnji sirijske vlasti i SAD-a u pravcu da SAD izvede zračne napade na uporišta IDIL-a u Siriji, a po uzoru na napade u Iraku.
Naglasivši da bi svaki zračni ili drugi napad na teritoriju Sirije, bez koordinacije sa sirijskom vladom, bio tretiran kao udar na suverenitet Sirije, Muallim je kazao da zračni napadi na uporišta IDIL-a i Nusra neće biti dovoljni ukoliko se ne prekinu kanali finansiranja tih organizacija.
Na upit novinara da li bi Rusija mogla u Siriji izvesti zračne napade slične onim američkim u Iraku, Muallim je kazao da Sirija i Rusija imaju dobru političku i vojnu saradnju, ali da Damask od Moskve nije tražio takve napade na uporišta IDIL-a na teritoriji Sirije.
Sirijski ministar vanjskih poslova tvrdi da su sve grupe koje ratuju protiv vlasti te zemlje teroristi i dodaje da je sirijska vojska IDIL-u predala kontrolu nad vojnim aerodromom Tebka u Rakkai.
“Sirijska vojska je uspjela osujetiti mnoge napade IDIL-a u kojima su ubijene desetine terorista, ali ovog puta smo uzeli u obzir rizik stradanja naših vojnika i evakuirati svo oružje, municiju i avione sa aerodroma prije dolaska IDIL-a”, kazao je Muallim.