Radnici su ubijeni u gradu Kazir, kada je napadnut autobus koji ih je vozio na posao, saopštila je Sirijska opservatorija za ljudska prava sa sedištem u Velikoj Britaniji.
Provladina Fejsbuk stranica “Homs njuz netvork” objavila je fotografije 11 muškaraca na podu prostorije koja bi mogla biti učionica. Za ubistva je optužila Sirijsku slobodnu vojsku, a kao razlog navela da su radnici bili zaposleni u državnoj firmi. Opozicija okrivljuje vladu.
U poslednjim mesecima, situacija u Siriji postaje sve haotičnija i sve je teže utvrditi odgovornost za zločine. Vlada je novinarima ograničila slobodu kretanja i skoro je nemoguće potvrditi izveštaje sa obe strane.
Tela 13 muškaraca, od kojih su, kako se čini, mnogi bili pogubljeni, nađena su u istočnoj provinciji Deir el-Zur, u blizini granice sa Irakom. Veruje se da su muškarci bili radnici jedne naftne kompanije. Nije jasno ko ih je ubio.
Prošlog petka i subote 108 osoba ubijeno je u masakru u seoskoj oblasti Hule, a veliki broj žrtava činile su žene i deca, ubijeni u svojim kućama. Masakr je izazvao oštre osude celog sveta, a režim i opozicija optuživali su se međusobno.
Sirijska vlada juče je saopštila da je 800 pobunjenika izvršilo masakr u Huli. Njene tvrdnje oštro se razlikuju od izveštaja svedoka, koji okrivljuju “šabihu” – oružanu grupu koja deluje na strani režima. UN su saopštile da imaju jake razloge da veruju da je ta grupa velikim delom odgovorna za Hulu.
Ako to jeste istina, ne postoje jasni dokazi da je masakr direktno naredio režim.
Pobuna protiv režima sirijskog predsednika Bašara al Asada počela je u martu 2011, kada su vladine oštre mere suzbijanja do tada mirnih antirežimskih protesta navele mnoge opozicionare da se naoružaju.
Prema poslednjoj proceni UN izvršenoj u martu, više od 9.000 osoba ubijeno je od početka krize. Aktivisti za ljudska prava procenjuju da je zapravo ubijeno 13.000 ljudi.
Visoka komesarka UN za ljudska prava Navi Pilaj izrazila je danas strahovanje od “opšteg sukoba” u Siriji i ocenila da bi masakr u Huli “mogao da predstavlja zločin protiv čovečnosti”.
Na specijalnoj sednici Saveta UN za ljudska prava posvećenoj Siriji, sirijski ambasador u UN Fejsal Hamui optužio je terorističke grupe za ubistva civila, a SAD i Evropsku uniju da “ohrabruju gradjanski rat u interesu Izraela” i da “prikrivaju prave ubice”.
Navi Pilaj čiji je govor pročitan na sednici Saveta UN za ljudska prava pošto je na putu, istakla je da ti “akti mogu da predstavljaju zločine protiv čovečnosti i da mogu biti znak jednog modela sistematskih napada na civilno stanovništvo”.
Ona je ponovo zatražila od Saveta bezbednosti UN da se zbog toga obrati Medjunarodnom krivičnom sudu.
“Pozivam medjunarodnu zajednicu da iz sve snage podrži plan od šest tačaka specijalnog izaslanika i zatraži momentano sprovodjenje istrage o dogadjajima u Huli kao i o ostalim kršenjima ljudskih prava u Siriji”, navela je Navi Pilaj.
U suprotnom, kako je upozorila, “situacija u Siriji može da se pretvori u opšti sukob i budućnost te zemlje i čitavog regiona mogla bi da bude u velikoj opasnosti”.
Više zemalja uključujući Kinu i Venecuelu, izrazilo je bojazan od gradjanskog rata u Siriji.
Savet UN za ljudska prava na specijalnoj sednici razmatra zahtev Katara, SAD i Turske da medjunarodna istražna komisija za Siriju vodi “posebnu, nezavisnu i slobodnu istragu” o masakru u Huli.