Šefovi AI tvrtki: Umjetna inteligencija mogla bi dovesti do kraja čovječanstva

Deseci su podržali izjavu objavljenu na stranicama Centra za sigurnost umjetne inteligencije. “Ublažavanje rizika od izumiranja uzrokovanog umjetnom inteligencijom trebao bi biti globalni prioritet uz druge rizike na društvenoj razini kao što su pandemije i nuklearni rat”, stoji u izjavi. No drugi kažu da je taj strah prenapuhan, piše BBC.

Sam Altman, izvršni direktor ChatGPT-makera OpenAI, Demis Hassabis, izvršni direktor Google DeepMinda, i Dario Amodei iz Anthropica – svi su podržali izjavu. Dr. Geoffrey Hinton, koji je izdao ranije upozorenje o rizicima od superinteligentne umjetne inteligencije, i Yoshua Bengio, profesor informatike na sveučilištu u Montrealu, također su podržali izjavu.

Drugi smatraju da je strah nerealan

Dr. Hinton, prof. Bengio i profesor Yann LeCunn s NYU-a često se opisuju kao kumovi umjetne inteligencije zbog svog revolucionarnog rada na tom području, za koji su zajedno osvojili nagradu Turing 2018., kojom se prepoznaje izniman doprinos u računalnoj znanosti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

No profesor LeCunn, koji također radi u Meti, rekao je da su ova apokaliptična upozorenja prenapuhana. Mnogi drugi stručnjaci na sličan način vjeruju da je strah da će umjetna inteligencija izbrisati čovječanstvo nerealan i da odvraća pažnju od pitanja kao što je pristranost u sustavima koja već predstavljaju problem.

Arvind Narayanan, računalni znanstvenik sa Sveučilišta Princeton, ranije je rekao za BBC da su scenariji katastrofe poput znanstveno-fantastičnih nerealni. “Trenutni AI nije ni blizu dovoljno sposoban da se ti rizici materijaliziraju. To odvlači pozornost od kratkoročne štete od umjetne inteligencije”, smatra Narayanan.

Musk i ostali stručnjaci potpisali otvoreno pismo

Medijska pokrivenost navodne egzistencijalne prijetnje umjetne inteligencije počela je u ožujku ove godine kada su stručnjaci, uključujući šefa Tesle Elona Muska, potpisali otvoreno pismo u kojem pozivaju na zaustavljanje razvoja sljedeće generacije tehnologije umjetne inteligencije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U tom se pismu pitalo “trebamo li razviti neljudske umove koji bi nas na kraju mogli nadmašiti, nadmudriti, zastarjeti i zamijeniti nas”. Nasuprot tome, nova kampanja ima vrlo kratku izjavu, osmišljenu da otvori raspravu.

Izjava uspoređuje rizik s onim koji predstavlja nuklearni rat. U postu na blogu OpenAI nedavno je sugerirano da bi se superinteligencija mogla regulirati na sličan način kao nuklearna energija. “Vjerojatno ćemo na kraju trebati nešto poput IAEA (Međunarodne agencije za atomsku energiju) za superinteligenciju”, stoji u izjavi.

Britanski premijer: Moramo biti sigurni u umjetnu inteligenciju

I Sam Altman i izvršni direktor Googlea Sundar Pichai među tehnološkim su čelnicima koji su nedavno razgovarali o regulaciji umjetne inteligencije s britanskim premijerom Rishijem Sunakom. Govoreći novinarima o najnovijem upozorenju o riziku od umjetne inteligencije, Sunak je naglasio dobrobiti umjetne inteligencije za gospodarstvo i društvo.

“Vidjeli ste da je nedavno pomogla paraliziranim ljudima da hodaju i otkrila nove antibiotike, ali moramo biti sigurni da se to radi na način koji je siguran. Zato sam se prošli tjedan susreo s izvršnim direktorima velikih kompanija za umjetnu inteligenciju kako bismo razgovarali o tome koju bi vrstu propisa trebalo uvesti. Ljudi će biti zabrinuti zbog izvješća da umjetna inteligencija predstavlja egzistencijalne rizike, poput pandemija ili nuklearnih ratova. Želim ih uvjeriti da vrlo pažljivo ovo promatramo”, kazao je Sunak.

Index

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije