U velikom govoru u New Yorku António Guterres je pozvao medije da prestanu omogućavati “uništenje planete” uzimanjem novca za oglašavanje od industrija fosilnih goriva, upozoravajući da se svijet suočava “s vremenom klimatske krize”.
“Mnoge vlade ograničavaju ili zabranjuju oglašavanje proizvoda koji štete ljudskom zdravlju, poput duhana”, rekao je. “Pozivam sve zemlje da zabrane oglašavanje kompanija za fosilna goriva”, dodao je.
Guterres je objavio nove podatke Svjetske meteorološke organizacije (WMO) koji pokazuju da postoji 80% šanse da će planet prijeći granicu zagrijavanja od 1.5 Celzijevih stepeni u odnosu na predindustrijska vremena u sljedećih pet godina.
“Igramo ruski rulet s našim planetom. Treba nam izlazna rampa s autoputa u klimatski pakao. Mi ljudi imamo ogroman uticaj. Nismo samo u opasnosti – mi smo opasnost”, dodao je.
“Gospodari klimatskog haosa – industrija fosilnih goriva – zgrću rekordnu dobit i uživaju u milijardama subvencija koje finansiraju poreski obveznici”, rekao je. “Sramotno je da su najranjiviji ostavljeni na cjedilu i očajnički se bore s klimatskom krizom koju nisu stvorili.
Ne možemo prihvatiti budućnost u kojoj su bogati zaštićeni u klimatizovanim mjehurićima dok je ostatak čovječanstva suočen sa smrtonosnim vremenskim prilikama u zemljama u kojima se ne može živjeti”, upozorio je.
Guterres je napao kompanije za fosilna goriva zbog njihovih “skromnih ulaganja u čišće oblike energije” i zbog “iskrivljavanja istine, obmanjivanja javnosti i sijanja sumnje” o klimatskoj nauci. Pozvao je svjetske vlade na zabranu oglašavanja fosilnih goriva.