Šef Googlea ne bi trebao u Sjevernu Koreju

Glasnogovornica State Departmenta Victoria Nuland je rekla da će Schmidt i Richardson tamo putovati privatno, a ne kao predstavnici vlade SAD-a.

Oni su privatne osobe, putuju službeno. Neće ih pratiti dužnosnici SAD-a. Ne nose nikakvu našu poruku. Oni su privatne osobe i donose vlastite odluke, rekla je.

Otvoreno, ne mislimo da je odabrani trenutak dobar, rekla je Nuland novinarima podsjetivši na sjevernokorejsko lansiranje rakete dugog dometa u decembru. “Schnudt i Richardson su potpuno svjesni naših stajališta”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Izvor blizak direktoru Googlea u četvrtak je potvrdio izvještaj Associated Pressa i Wall Street Journala da Schmidt planira posjetiti Sjevrenu Koreju s Richardsonom, bivšim guvernerom Novog Meksika i bivšim ambasadorom SAD-a pri UN-u.

Schmidt, jedan od vodećih ljudi američke tehnološke industrije, navodno bi već ovog mjeseca mogao posjetiti Sjevernu Koreju, ali je rekao nije jasno s kime će se susresti i kakav je njegov plan.

AP i Wall Street Journal posjetu su opisali kao “humanitaran” i pretpostavlja se da bi mogao biti usmjeren na oslobađanje korejskog Amerikanca Kennetha Baea, koji je uhapšen u Sjevernoj Koreji prošli mjesec pod ne baš jasnom optužbom.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Misija Googlea je da organizira informiranje u svijetu i učini ga univerzalno dosutpnim. Sjeverna Koreja jedna je od najrepresivnijih zemalja svijeta, a pristup internetu velikim je dijelom ograničen samo na najutjecajnije dužnosnike a medijski su sadržaji strogo nadzirani.

Richardson je nakon isteka mandata neslužbeno već nekoliko puta boravio u Sjevernoj Koreji u raznim diplomatskim misijama smirivanja stanja, a već godinama nijedan tako visoko rangirani američki poduzetnik poput Schmidta nije boravio u toj zemlji.

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije