Ministarstvo trgovine najavilo je uvođenje tarifa do 3521 odsto na uvoz solarnih panela iz četiri zemlje jugoistočne Azije – Kambodže, Tajlanda, Malezije i Vijetnama.
Odluka je uslijedila nakon istrage pokrenute prošle godine, kada su neki od najvećih proizvođača solarne opreme zatražili od administracije tadašnjeg predsjednika Džoa Bajdena da zaštiti njihove operacije u SAD.
Predložene carine uvedene su kao odgovor na optužbe da Kina subvencioniše proizvođače i da navodno baca nepravedno jeftine proizvode na američko tržište.
Odluku o konačnim tarifama doneće američka komisija za međunarodnu trgovinu u junu.
Drastične razlike u carinama
To su kompenzacione i antidampinške dažbine koje se razlikuju u zavisnosti od proizvođača i zemlje porekla proizvoda.
Neki kambodžanski izvoznici suočavaju se sa najvišim carinama, čak i do 3521%, zbog, kako Ministarstvo trgovine kaže, nedostatka saradnje tokom istrage.
Nasuprot tome, solarni paneli koje u Maleziji proizvodi kineski Jinko Solar podležu najnižim tarifama, nešto višim od 41%.
Drugi kineski proizvođač, Trina Solar, suočava se sa carinom od 375% na proizvode koje proizvodi na Tajlandu. Obje kompanije su odbile da komentarišu slučaj za BBC.
Kineske kompanije i tržišne posljedice
Posljednjih godina, mnoge kineske kompanije preselile su proizvodnju u jugoistočnu Aziju kako bi izbjegle carine koje je Tramp uveo na početku svog prvog predsjedničkog mandata.
Najnovija saznanja Ministarstva trgovine pozdravila je i Komitet američke Alijanse za trgovinu solarnom proizvodnjom, grupa američkih proizvođača koja je zatražila istragu.
– Ovo je odlučujuća pobjeda američke industrije i potvrda onoga što smo dugo tvrdili: da kineske solarne kompanije varaju sistem – rekao je Tim Brajtbil, generalni savjetnik grupe.
Tokom 2023. godine, SAD su uvezle solarnu opremu u vrijednosti od skoro 12 milijardi dolara (oko 11,2 milijarde evra) iz četiri azijske zemlje, prema podacima američkog Biroa za popis stanovništva.
Moguća poskupljenja za potrošače
Iako će tarife pomoći domaćim proizvođačima, one bi takođe mogle dovesti do većih troškova za preduzeća i potrošače koji su do sada imali koristi od jeftinije solarne tehnologije.
Nove mjere se uvode pored postojećih tarifa koje je još ranije uvela Trampova administracija.
Ovo saopštenje dolazi samo nekoliko dana nakon što je kineski predsjednik Si Đinping obišao Vijetnam, Maleziju i Kambodžu u pokušaju da ojača veze sa regionom i podstakne te zemlje da se odupru onome što je nazvao “jednostranim maltretiranjem” od strane SAD.
Tramp je do sada uveo carine do 145 odsto na kineski uvoz, a sve ostale zemlje trenutno su pokrivene opštom carinom od 10 odsto koja ostaje na snazi do jula.
Njegova administracija je prošle nedelje saopštila da bi ukupne carine na neke kineske proizvode, kada se saberu postojeći i novi, mogle da dostignu 245%.
Kina je odgovorila carinom od 125 odsto na američke proizvode i rekla da će se “boriti do kraja”