Rusi u Istanbulu tražili povlačenje ukrajinske vojske i priznanje svih okupiranih teritorija

Na mirovnim pregovorima održanim u Istanbulu, ruski pregovarači su zatražili da se ukrajinske snage povuku iz svih teritorija koje Rusija smatra svojim, prije nego što bi Moskva pristala na prekid vatre, izjavio je visoki ukrajinski zvaničnik upoznat s tokom pregovora.

Ovakvi zahtjevi, zajedno s ostalima iznesenim na sastanku u petak, prema riječima istog zvaničnika, nadilaze uslove iz nacrta mirovnog sporazuma koji su Sjedinjene Američke Države predložile prošlog mjeseca, nakon konsultacija s Moskvom.

Pregovori u Istanbulu predstavljali su prve direktne kontakte između dvije strane u posljednje tri godine, a okončani su dogovorom o razmjeni zarobljenika, ali bez dogovora o prekidu vatre. Jedan ukrajinski izvor izjavio je još u petak da su ruski zahtjevi bili “neprihvatljivi”, ne navodeći tada konkretne detalje.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov, upitan u subotu o tim zahtjevima, odbio je komentarisati navode ukrajinskog zvaničnika, rekavši da se sadržaj pregovora mora čuvati iza zatvorenih vrata.

Prema riječima ukrajinskog zvaničnika, koji je insistirao na anonimnosti kako bi otkrio detalje sastanka, ruska strana je iznijela sljedeće zahtjeve:

Potpuno povlačenje ukrajinskih trupa iz četiri regije: Donjecka, Zaporožja, Hersona i Luganska, nakon čega bi se moglo razgovarati o prekidu vatre. Iako su ti teritoriji djelimično ili većinski pod ruskom kontrolom, ukrajinske snage i dalje drže pojedine dijelove i pružaju otpor. Takav zahtjev nije bio sadržan u američkom nacrtu sporazuma.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Međunarodno priznanje da je pet teritorija – Krim, Donjeck, Lugansk, Herson i Zaporožje – dio Ruske Federacije. Američki prijedlog predviđao je samo de jure priznanje Krima kao dijela Rusije, dok je za preostale regije predloženo de facto priznanje ruske kontrole, ali ne i suvereniteta.

Da Ukrajina postane neutralna država, bez oružja za masovno uništenje, te da njeni saveznici ne stacioniraju trupe na njenoj teritoriji. Ova stavka nije bila uključena u američki prijedlog.

Da sve strane u sukobu odustanu od zahtjeva za ratnu odštetu. Suprotno tome, američki nacrt predviđao je da Ukrajina dobije kompenzaciju.

Ukrajinski zvaničnik je naglasio da ruski zahtjevi nisu bili predstavljeni u pisanom obliku, već su preneseni usmeno tokom sastanka.

Zvanični Kijev je već ranije poručio da ruski pristup u Istanbulu pokazuje nedostatak ozbiljne namjere za postizanje mira. Ukrajinski evropski saveznici sada pozivaju američkog predsjednika Donalda Trumpa da uvede nove sankcije Rusiji zbog, kako navode, nepopustljivih i maksimalističkih zahtjeva.

Ipak, šef ruske delegacije nakon sastanka izrazio je zadovoljstvo razgovorima i spremnost Moskve da nastavi pregovore s Ukrajinom.

Američki nacrt mirovnog sporazuma iz aprila pripremljen je nakon što je Trumpov izaslanik Steve Witkoff boravio u Moskvi na više rundi razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Kijev i njegovi evropski saveznici izradili su alternativni prijedlog koji je predviđao prekid vatre kao prvi korak, nakon kojeg bi uslijedili pregovori, dok bi se pitanja teritorija rješavala u kasnijim fazama

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije