Rumuni prodaju Čaušeskuovu rezidenciju (video)

Rezidenciju nazvanu “Dvorac proljeća” projektovao je arhitekta Čezar Lazaresku tokom 1964-1965. godine, pod direktnom kontrolom supružnika Čaušesku.

Elena Čaušesku lično je odabrala lustere i mozaike, a u zgradi postoji bazen, solarijum i sauna, uključujući i zlatne česme.

Nakon revolucije u decembru 1989. godini, na lokalnim televizijama prikazani su snimci iz zgrade u kojoj su supružnici Čaušesku živjeli posljednjih 25 godina života.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Institucija koja upravlja nasljedstvom državnog protokola utvrdila je da imovinu na bulevaru Primaverije u Bukureštu zvanične delegacije koriste najviše tri-četiri puta godišnje, a da su troškovi održavanja veoma veliki.

Na osnovu toga donesena je odluka o prodaji rezidencije.

Dvorac raspolaže i zemljištem od 14.830 metara kvadratnih.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nikolaje Čaušesku bio je predsjednik Rumunije od 1965. do smrti 25. decembra 1989. godine, kada je nakon kratkog suđenja strijeljan zajedno sa suprugom.

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije