Robert Redford kaže da su dokumentarci zamijenili novine kao glavni izvor istraživačkog novinarstva u medijima.
Redford, koji je glumio novinara Boba Vudvarda u filmu Svi predsjednikovi ljudi, koji govori o aferi Watergate, kaže da se novinarski standardi naglo srozavaju.
“Zbog toga su dokumentarci postali tako važni,” Redford kaže za BBC. “Oni su vjerovatno bolja forma istine.”
Redford će predstaviti nekoliko dokumentaraca na prvom londonskom Sundance festivalu (Sundance London Film and Music Festival) u aprilu.
Četvorodnevni događaj promovisaće neke od filmova koji su već viđeni u januaru ove godine, na izvornom Sundance festivalu koji se tradicionalno održava u državi Utah.
Pokrenut 1978. godine, Sundance je festival nezavisne kinematografije i poslužio je kao odskočna daska režiserima poput Stivena Soderberga i Kventina Tarantina.
Prvi festival održan je dvije godine nakon filma Svi predsjednikovi ljudi, koji govori o dva novinara lista Washington Post koji razotkrivaju Watergate skandal, što je dovelo do ostavke predsjednika Ričarda Niksona.
Iako to nije pisalo u odjavnoj špici, Redford je koautor scenarija za ovaj film.
U intervjuu za BBC, Redford kaže da je to otkriće označilo vrhunac američkog novinarstva.
“Imao sam sreće, došao sam kada je novinarstvo dostiglo vrhunac moralnosti i profesionalizma,” kaže on.
“Mislim da je prilično očigledno da se novinarstvo od tada srozalo – ali tada nisam mogao ni zamisliti da će se to desiti tako naglo i tako drastično, da će pravila koja su važila u novinarstvu nestati – kao što je pravilo o dva izvora koja su spremna da javno govore prije nego što ih možeš citirati.
“Odgovornost je odbačena radi ekskluzive. Mislim da je to nanijelo štetu novinarstvu. Moji zemljaci se pitaju gdje se može čuti istina?”
Ali Redford kaže da su filmaši preuzeli veliki dio posla. S obzirom da filmska produkcija traje duže, to im ostavlja vremena da kopaju dublje nego što to novinarski rokovi dozvoljavaju.
“U dokumentarcu možete pokazati stvari koje vlada ili neka velika korporacija možda kriju,” kaže on.
“Jedan od filmova koje donosimo u London zove se Chasing Ice i to je film koji se godinama snimao, a koji dokumentuje otapanje ledenih vrhova i kako klimatske promjene utiču na prirodni ekosistem Zemlje.
“Film je zaista snažan i mislim da je neupitan.”
“Ako napravite dokumentarac koji ima čvrste dokaze, to ima vrijednost za publiku. Iako ima mnogo onih koje će to poreći u našem političkom sistemu – što je ludost.”
Uprkos svojoj vjeri u moć dokumentaraca, Redford ostaje skeptičan po pitanju njihove moći da utiču na politiku.
“Može li film išta promijeniti? Ne. Možda samo modu,” kaže.
“Zanosimo se ako mislimo da će film promijeniti cijeli sistem ili cijelu vladu.”
Redford je takođe izrazio svoje nezadovoljstvo trenutnim stanjem u američkoj politici, rekavši: “Naš Kongres nije najbolji i najpametniji.”
“Kvalitet intelektualne razmjene [je] toliko oštećen ponašanjem većine predsjedničkih kandidata. To je sramotno, i mislim da se naša zemlja srozala… u nekim slučajevima drastično.”
Tokom svoje karijere, Redford je samo jednom glumio političara u filmu iz 1972. godine “Kandidat”.
Lik kojeg je glumio bio je mlad, naivan političar čiji ideali su se iskvarili u želji za vlašču. Možda nije iznenađujuće kada kaže da nikada nije razmišljao o kandidaturi u stvarnom životu.
“Suviše si ograničen. Ne možeš biti prirodan, kao što možete vidjeti na televiziji”.
“Ima li iko od ovih ljudi za koga mislite da je zaista prirodan? Osim ako nije toliko lud da je prirodan”, pita Redford.