Ruski vojni komandant rekao je predsedniku Vladimiru Putinu da će “razbacani ostaci” ukrajinske vojske koji su ostali u ruskoj Kurskoj oblasti uskoro biti uništeni, prenela je državna novinska agencija RIA. “U ovom trenutku smo ponovo zauzeli naselje Gornal i utvrdili se na njegovim ulicama, koje su u potpunosti pod našom kontrolom”, rekao je komandant, dodajući da ruske trupe nastavljaju da čiste šumska područja zapadno i južno od Gornala.
Ukrajinske snage upale su u rusku regiju Kursk u avgustu 2024. godine i zadržale još nekoliko džepova. Putin je naglasio da ne želi da pregovara o okončanju rata dok ukrajinske snage ne budu potpuno protjerane iz Kurske oblasti.
Poslednjih nekoliko nedelja ukrajinske snage su se povlačile sa tog bojnog polja, a ruska vojska ga je malo po malo uzimala. Ukrajinske snage su prvobitno zauzele nekoliko stotina kvadratnih kilometara u tom području. “Avantura kijevskog režima je potpuno propala”, rekao je Putin.
“Potpuni poraz neprijatelja… stvara uslove za naše trupe da nastave da uspešno deluju u drugim važnim delovima bojnog polja i približe se porazu neonacističkog režima u Kijevu”, dodao je on. Prema njegovim rečima, potpuno zauzimanje Kurske oblasti i “ogromni gubici” koje su pretrpeli Ukrajinci “sigurno će uticati na čitavu liniju kontakta”.
Ukrajinska vojska je to procijenila kao “lažnu” vijest i tvrdila da se borbe u tom području “nastavljaju”. “Izjave neprijateljskih lidera u vezi sa ‘porazom’ ukrajinskih snaga nisu ništa drugo do propaganda”, saopštila je vojska. “Ne postoji opasnost da će naše snage završiti u okruženju”, rekla je ona, napominjući, međutim, da je situacija “teška”.
Zaharova: Sjevernokorejci su nam pomogli u Kursku u skladu sa prošlogodišnjim sporazumom
Severnokorejske trupe učestvovale su u operaciji oslobađanja Kurske oblasti u skladu sa četvrtim članom Sporazuma o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu potpisanog u junu 2024. godine, izjavila je portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
“Sjevernokorejske trupe učestvovale su u operaciji oslobađanja pograničnog područja u skladu sa članom 4 Sveobuhvatnog sporazuma o strateškom partnerstvu potpisanog u junu 2024. godine. Solidarnost koju su pokazali naši prijatelji iz Sjeverne Koreje je manifestacija visokog, istinski savezničkog nivoa naših odnosa. Uvjereni smo da će naši odnosi nastaviti da jačaju i razvijaju se u budućnosti “, rekla je ona.
Težak poraz za Ukrajinu
Iako Ukrajinci tvrde da i dalje drže pozicije, a Rusi imaju bogatu istoriju laganja o vojnim uspjesima protiv Ukrajine, ostaje činjenica da su Ukrajinci posljednjih mjeseci izgubili teško osvojenu teritoriju.
Ukrajina je, spekuliše se od ljeta kada je počela iznenađujuća ofanziva, željela da dobije jake karte za pregovore koji bi se u nekom trenutku trebali održati okupacijom ruske teritorije. Zauzimanjem dijela ruske teritorije, Ukrajina bi imala dobar adut u pregovorima o razmjeni ili povratku teritorije. Sada je taj plan sigurno propao, bez obzira na to da li još uvek postoje neki dijelovi ruske teritorije koje drže Ukrajinci.
To je bio najveći napad na rusku teritoriju od 1941. godine.
Ukrajinski napad na Kursk u avgustu iznenadio je Rusiju i svet. To je bila najveća vojna akcija na međunarodno priznatoj ruskoj teritoriji od nacističke invazije 1941. godine. Ukrajinske snage su zauzele oko 1376 kvadratnih kilometara ruske teritorije gotovo bez otpora. Međutim, zbog nedovoljnog broja vojnika, okupirano područje se brzo smanjilo.
Iako je Ukrajina rasporedila neke od svojih najboljih marinaca i vazduhoplovnih snaga, broj vojnika nije bio dovoljan da zadrži veću površinu. “Od početka je logistika bila veoma teška jer smo teritoriju zauzeli u dubinu, ali ne i u širinu”, rekao je ukrajinski poslanik Serhij Rahmanin, član parlamentarnog odbora za bezbednost i odbranu.
Rusija je od početka imala brojčanu prednost na bojnom polju Kursk, a situacija je postala kritična za Ukrajince krajem prošle godine. Rusija je dovela elitne jedinice i najbolje jedinice za kontrolu bespilotnih letelica, uz pomoć severnokorejskih snaga, što je još više otežalo situaciju ukrajinskim vojnicima.
“Oni su povećali ne samo broj vojnika, već i kvalitet snaga”, rekao je Rahmanin. Ruski predsednik Vladimir Putin nikada nije priznao učešće severnokorejskih trupa u borbama.
Ključno povlačenje iz Sudze
Povlačenje Ukrajine iz kurdskog grada Sudha, koje je Kijev potvrdio 16. marta, pokrenulo je pitanja i produbilo podele u javnosti oko koristi od operacije. Vojnik Oleksij Deševi (32), bivši radnik obezbeđenja supermarketa koji je izgubio ruku u borbi u Kursku prošlog septembra, rekao je Rojtersu u rehabilitacionom centru u Kijevu da ne vidi smisao operacije.
“Nikada nismo trebali ni započeti ovu operaciju”, rekao je on.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski priznao je tešku situaciju u Kursku i upozorio da očekuje da će se ruski napadi nastaviti. Ali on je opovrgnuo tvrdnje Putina i Trumpa da su njegove snage opkoljene, što potvrđuju procene američke obaveštajne službe.
Generalštab Ukrajine saopštio je pre nekoliko nedelja da je skoro 1.000 ruskih vojnika zarobljeno tokom operacije, od kojih su neki razmenjeni za ukrajinske zarobljenike, i da je Moskva morala da formira tri nove borbene grupe, ukupno oko 90.000 vojnika, uključujući 12.000 Severnokorejaca.
Rizična igra
Od samog početka, neki stručnjaci su kritikovali ovu operaciju kao rizičnu igru.
Viktor Muženko, bivši načelnik Generalštaba ukrajinske vojske, napisao je u avgustu 2024. da Ukrajina treba da “fokusira svoje snage na odbranu svojih ključnih teritorija, izbegavajući nepredvidive i rizične operacije koje mogu odvratiti pažnju od glavnih pretnji”.
Ipak, deo ukrajinske javnosti proslavio je operaciju kao snažan udarac Rusiji. Oleksandr Sirski, vrhovni komandant ukrajinske vojske, rekao je 12. marta da je operacija uništila neke od najvećih ruskih trupa, dok je poslanik Rahmanin rekao da je podigla moral Ukrajinaca.