Avion kompanije Delta Air Lines prevrnuo se prilikom slijetanja na aerodrom Pearson u Torontu, ali su svih 80 osoba na letu preživjele, saopćila je uprava aerodroma. Ovo je četvrti ozbiljniji avijacijski incident u Sjevernoj Americi ovog mjeseca.
Avion modela Mitsubishi CRJ-900LR sletio je na pistu prekrivenu snijegom u ponedjeljak oko 14:15 sati po lokalnom vremenu, ali se zatim prevrnuo na krov. U nesreći je povrijeđeno 17 osoba, od kojih su tri u kritičnom stanju.
Direkcija aerodroma je na društvenoj mreži X potvrdila da se “incident” dogodio s letom Delta Airlinesa iz Minneapolisa. Na letu je bilo 76 putnika i četiri člana posade, a sve aerodromske operacije bile su obustavljene oko dva i po sata, prenosi AFP.
Snimci s mjesta nesreće pokazuju avion prevrnut naopačke na snijegom prekrivenoj pisti, dok ga hitne službe polijevaju protupožarnom pjenom. Oluja koja je tokom vikenda pogodila Toronto dodatno je otežala uslove na aerodromu.
Hitna helikopterska služba saopćila je da je jedno dijete prevezeno u dječiju bolnicu SickKids u Torontu, dok su dvije odrasle osobe s teškim povredama prebačene u druge bolnice u gradu.
Još uvijek nije poznato šta je tačno uzrokovalo prevrtanje aviona, ali meteorološki podaci pokazuju da su vremenski uslovi bili izazovni. Kanadska meteorološka služba zabilježila je jak vjetar brzine 51 km/h, s udarima do 65 km/h, te temperaturu od -8,6°C.
Kontrolni toranj je u radio-komunikaciji upozorio pilote na moguće turbulencije prilikom slijetanja, zbog drugog aviona koji je sletio prije njih.
– Vrlo rijetko vidimo ovakve incidente – rekao je John Cox, direktor konsultantske firme za sigurnost u avijaciji Safety Operating Systems iz Floride. “Viđali smo slučajeve u kojima se avioni prevrnu prilikom polijetanja, ali ovako nešto pri slijetanju je izuzetno rijetko”.
Cox, bivši pilot s 25 godina iskustva u US Airu i saradnik američkog Nacionalnog odbora za sigurnost transporta (NTSB), dodao je da je CRJ-900 dokazano pouzdan avion koji se koristi decenijama i dobro podnosi nepovoljne vremenske uslove.
– Avioni su dizajnirani da podnesu vjetrove ovakvog intenziteta, a piloti su obučeni da lete u takvim uslovima. Međutim, jedno od ključnih pitanja je kako je avion ostao bez desnog krila – naglasio je Cox.
Kanadski Odbor za sigurnost transporta (TSB) vodi istragu, uz podršku američkih stručnjaka iz Nacionalnog odbora za sigurnost transporta (NTSB) i Savezne uprave za avijaciju SAD-a (FAA).
– Ako avionu nedostaje krilo, prirodno je da će se nagnuti i prevrnuti – kazao je Cox, dodajući da će podaci iz crne kutije i snimci iz kokpita pomoći istražiteljima da utvrde tačan uzrok nesreće.
Posljednja velika avionska nesreća na aerodromu Pearson dogodila se 2. augusta 2005. godine, kada je Airbus A340 kompanije Air France sletio s piste i zapalio se usljed olujnog nevremena. Svi putnici i članovi posade preživjeli su tu nesreću.
Ovo je četvrti ozbiljan avijacijski incident u Sjevernoj Americi u proteklih mjesec dana. Krajem januara, komercijalni putnički avion i vojni helikopter sudarili su se kod Washingtona, pri čemu je poginulo 67 osoba. Samo dva dana kasnije, avion za medicinski transport pao je u Philadelphiji, usmrtivši sedam osoba. Također, 10 ljudi izgubilo je život u avionskoj nesreći na Aljasci početkom februara.
Avion iz ove posljednje nesreće u Torontu pripadao je kompaniji Endeavor Air, podružnici Delta Air Linesa sa sjedištem u Minneapolisu. Ova kompanija je najveći svjetski operater aviona CRJ-900 i obavlja 700 letova dnevno prema više od 126 destinacija u SAD-u, Kanadi i Karibima.
Popularni regionalni avion, CRJ-900, razvio je kanadski proizvođač aviona Bombardier. Ovaj model pripada istoj porodici aviona kao i CRJ-700, tip letjelice koja je bila uključena u sudar u zraku u blizini Nacionalnog aerodroma Reagan u Washingtonu 29. januara ove godine.