Putin se hvalio “nepobjedivim” Kinžalima. Rat je pokazao koliko su zastarjeli

Kh-47M2 Kinžal – što na ruskom znači bodež – predstavljen je kao vrhunska hipersonična raketa, “nepobjediva” prema Putinovim riječima, za zapadnu protuzračnu obranu. U prvim mjesecima ruskog rata protiv Ukrajine činilo se da će biti baš tako. Projektil je korišten u prvoj godini rata za uspješno gađanje ciljeva diljem Ukrajine, bez sumnje uzrokujući značajnu štetu, piše Yahoo News.

Sve se promijenilo kada je Ukrajina u travnju dobila sustave protuzračne obrane Patriot PAC-2 i PAC-3 proizvedene u SAD-u. PAC-3, najnovija verzija američkog sustava, izvorno je razvijen kao dio američke Strateške obrambene inicijative, koju su kritičari prozvali “Ratovi zvijezda”, a koju je prvi put predstavio predsjednik Ronald Reagan ranih 80-ih za borbu protiv balističkih projektila.

U dva tjedna Patrioti oborili sedam od sedam lansiranih Kinžala

Tijekom nešto više od dva tjedna Patrioti s ukrajinskom posadom oborili su sedam od sedam Kinžala lansiranih na mete diljem Ukrajine, prema podacima iz ukrajinskih izvora. Medijski tajnik Pentagona, brigadir Pat Ryder potvrdio je prvo obaranje na konferenciji za novinare 9. svibnja, a drugi dužnosnik administracije potvrdio je u razgovoru za The New York Times 16. svibnja druga presretanja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tijekom napada 16. svibnja, koji je izravno ciljao na sustav Patriot, dio platforme pretrpio je “manju” štetu, prema američkim dužnosnicima, koja je popravljena u roku od jednog dana. Kremlj je, naravno, podržao fikciju da su sve njegove rakete uspješno pogodile svoje ciljeve. “Lažno izvješće da je Kinžal navodno presretnut samo je pusta želja”, rekao je izvor iz ruskog ministarstva obrane za državnu medijsku kuću TASS.

Čak i ako ukrajinska vojska preuveličava svoje obrambene sposobnosti, ruski projektil koji bi pao bilo gdje u Kijevu primijetili bi lokalni stanovnici i snimili ga na društvenim mrežama. Otkako su stigle raketne baterije Patriot, to se nije dogodilo.

Putin se zbog Kinžala hvalio “situacijom jedinstvenom u povijesti”

Kinžal je ušao u službu u prosincu 2017. Dvije godine kasnije Putin je izjavio da to i drugo rusko hipersonično oružje dokazuju da je Rusija vodeća u svijetu u hipersoničnim sposobnostima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Razmetanje je podsjetilo na bravure sovjetskog lidera Nikite Hruščova u kasnim 50-im godinama, kada je tvrdio da sovjetski interkontinentalni balistički projektili izlaze s tvorničkih traka “poput kobasica”, pothranjujući lažnu percepciju da je SAD u nepovoljnom položaju i zaostaje za Moskvom u raketnoj utrci. “Imamo situaciju koja je jedinstvena u modernoj povijesti. Ni jedna država nema hipersonično oružje, a kamoli hipersonično oružje interkontinentalnog dometa”, rekao je Putin.

Nije bio u pravu.

Ne naročito impresivna raketa

U stvarnosti Kinžal nije tako impresivan. To je nadograđena verzija starije ruske balističke rakete 9K720 Iskander za lansiranje sa zemlje, modificirana tako da se može lansirati s ruskih zrakoplova. Što se tiče Putinove tvrdnje o hipersoničnoj brzini oružja, to je bila istina na isti način na koji su sve balističke rakete postigle hipersonične brzine u određenim fazama leta otkako su njemačke rakete V-2 počele uništavati London u Drugom svjetskom ratu.

Unatoč Putinovim velikim tvrdnjama, balističke rakete koje se lansiraju iz zraka nisu nova tehnologija. Balističku raketu GAM-87 Skybolt koja se lansira iz zraka razvile su Sjedinjene Američke Države kasnih 50-ih, a postigla je maksimalnu brzinu od 12 macha, znatno višu od brzine koju može postići Kinžal.

Međutim, projekt je naposljetku otkazan 1962. godine, kada je američki ministar obrane Robert McNamara procijenio da sustav pruža vrlo malo prednosti u odnosu na postojeći arsenal balističkih projektila koji se lansiraju s kopna i podmornica.

Zabuna oko definicije “hipersoničnog”

Putinove tvrdnje oslanjale su se na zabunu oko definicije “hipersoničnog” i također na poveznicu Kinžala s novijim generacijama hipersoničnog oružja. Hipersonične krstareće rakete i hipersonična klizna sredstva imaju sposobnost manevriranja – primjerice izbjegavanja protuzračne obrane – pri brzinama većim od 5 macha, nešto što Kinžal ne može.

Zbog toga je hipersonično oružje nove generacije puno teže presresti od tradicionalnih balističkih projektila koji putuju hipersoničnim brzinama. Bez obzira na pretjerane ruske tvrdnje, Kinžal je i dalje neuhvatljiva meta za ukrajinske sustave protuzračne obrane, naslijeđene iz Sovjetskog Saveza.

Uhićenje znanstvenika odgovornog za razvoj Kinžala

Izvor iz ukrajinske vlade rekao je za Yahoo News da je isporuka takvih sustava protuzračne obrane kao što je Patriot, iako primarno pruža neprocjenjiv štit za ukrajinski narod, jeftin način za zapadne partnere Ukrajine da dobiju stvarne borbene podatke o njihovoj učinkovitosti protiv najnovijeg ruskog oružja.

Ruska oholost da sustav radi savršeno činila se još nevjerojatnijim u svjetlu uhićenja trećeg znanstvenika odgovornog za razvoj Kinžala pod optužbom za “veleizdaju”.

Dana 16. svibnja, istog dana kada su ukrajinski Patrioti oborili šest nadolazećih Kinžala, ruski državni mediji objavili su uhićenje Valerija Zveginceva. Zvegincev se pridružuje Anatoliju Maslovu i Aleksandru Šipljuku, dvojici drugih istaknutih ruskih znanstvenika koji su radili na projektu Kinžal i koji su u ljeto 2022. uhićeni zbog navodne izdaje.

Index

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije