Dok čitav svet pomno prati situaciju u Ukrajini, koja usled ruskih neiscrpnih granatiranja iz dana u dan postaje sve gora, u Moskvi, gotovo neopaženo, Vladimir Putin je potpisao tri nova zakona koja će Rusiju dodatno gurnuti u potpuni autokratski mrak, odvojen od ostatka sveta, piše Nova.rs
Naime, Putin je potpisao tri zakona koji stavljaju u ruke državne policije moć kakvu dosad nikada nije imala, olakšavaju oduzimanje pasoša svima onima koje sistem smatra nepodobnim, ali i osiguravaju nezavisnost Rusije od Zapada – i to uz pomoć Kine.
Prvi zakon koji je potpisan u utorak dekriminalizuje upotrebu sile od strane pripadnika policije. Tačnije, ovim zakonom se krivična dela koje počine službenici „unutrašnjeg odeljenja“ klasifikuju samo kao prekršaj.
Time, ukoliko počine bilo koje krivično delo, pa i ona najteža, oni ne snose krivičnu odgovornost, što dovodi do toga da šansi da završe iza rešetaka gotovo da nema.
Ovakvo stanje stvari moglo bi da nanese veliku štetu ruskim građanima, pre svega onima koji se protive režimu predsednika Putina.
Već je poznato kako se „ruski car“ ophodi prema neistomišljenicima, uključujući glavnog opozicionara Alekseja Navlaljnog koji je pod misterioznim okolnostima u avionu otrovan nervnim agensom „novičok“. Sada, kada se u akcije slične ovoj mogu direktno uključiti i pripadnici ministarstva unutrašnjih poslova – bez da za to snose ikakve posledice, analitičari strahuju da bi mogao da usledi pravi lov na sve one koje režim smatra nepoželjnim.
Protiv ovog zakona pobunili su se i pojedini ruski političari, uključujući Aleksandra Karlina, zamenika predsednika Komiteta Saveta Federacije za ustavno zakonodavstvo i izgradnju države koji je rekao da „očuvanje ove norme krši princip jednakosti pred zakonom“.
Oduzimanje pasoša ratno sposobnom stanovništvu
Istog dana, Putin je potpisao i zakon koji vlastima daje ovlašćenje da u određenim slučajevima oduzmu strane pasoše ruskih državljana ili ih proglase nevažećim.
Inače, ruski državljani poseduju dve vrste pasoša – unutrašnje koji se koriste za putovanja ili identifikaciju unutar ruske teritorije, i strane koji im omogućavaju putovanje u inostranstvo.
Zakon predviđa da će građani koji su pozvani na vojnu obuku morati da deponuju svoje strane pasoše u odeljenju za migracije Ministarstva unutrašnjih poslova tokom narednih pet dana.
Ako građanin ne preda pasoš, on će postati nevažeći. Zakon će se primenjivati na muškarce uzrasta od 18 do 27 godina ove godine, i od 19 do 30 godina sledeće godine.
Dakle, ovim zakonom će Rusija zadržati nasilno zadržati vojno sposobno stanovništvo unutar granica zemlje, i time sprečiti masovne egzoduse, kojima smo svedočili nakon što je Putin proglasio delimičnu mobilizaciju u septembru prošle godine. Tokom tog i narednog meseca, samo u Srbiju preselilo se više od 200.000 Rusa, dok je broj onih koji su se razbežali po ostalim zemljama daleko veći.
Uz to, donji dom ruskog parlamenta je usvojio predlog zakona kojim se omogućava da se građani sa krivičnim dosijeom bore u Ukrajini.
U predlogu zakona se navodi da je ruska vojska može da potpiše ugovor sa licima koja su izdržala kaznu, kojima je izbrisan krivični dosije, kao i sa građanima koji su izvršili krivična dela, sa izuzetkom onih koji su počinila teška krivična dela.
Gasni sporazum sa Kinom
Poslednji u nizu zakona jeste ratifikacija međuvladinog sporazuma sa Kinom o saradnji u oblasti prirodnog gasa, kojim se dopuštaju isporuke iz Rusije u Kinu preko dalekoistočne rute. To bi moglo obezbedi Rusiji siguran prihod od ovog, jednog od najneophodnijih energenata na celom svetu.
Pretpostavlja se da je reč o isporuci gasa rutom „Daleki istok“, koja je dogovorena krajem januara ove godine.
Početkom februara prošle godine Gasprom je potpisao i dugoročni ugovor sa Kineskom nacionalnom kompanijom za naftu i gas o izvozu deset milijardi kubnih metara gasa godišnje preko dalekoistočne rute. Predviđeno je da će ukupan obim isporuka kompanije nakon realizacije projekta porasti na 48 milijardi kubnih metara.
Inače, Gasprom trenutno snabdeva Kinu prirodnim gasom preko gasovoda „Snaga Sibira“. Izvoz preko te rute na kraju prošle godine iznosio je 15,5 milijardi kubnih metara. Kako projekat bude napredovao, planirano je da se godišnje povećava obim isporuka do projektovanog godišnjeg kapaciteta od 38 milijardi kubnih metara do 2025. godine.
Razvoj Istočne rute snabdevanja gasom između Rusije i Kine povezan je i sa trasom izgradnje gasovoda „Snaga Sibira-2“ kroz Mongoliju kapaciteta 50 milijardi kubnih metara godišnje, čiji projekat je u izradi.