Znanstvenici su došli so zabrinjavajućeg otkrića – duboko ispod antarktičkog ledenog grebena veličine Francuske, Rossove ploče ili police, došlo je do neobičnih pomaka.
Najveći ledeni greben na Antarktici pomiče se, a promjene su gotovo sigurno prouzročene globalnim zagrijavanjem.
Što se zapravo događa?
Studija objavljena u časopisu Geophysical Research Letters u ožujku pokazala je da se Rossova ledena ploča svakodnevno urušava. O ovom događaju izvještaj je načinilo i je Sveučilište Washington u St. Louisu.
Rossova ledena polica najveća je na Antarktici, ogromna plutajuća platforma (blizu 500.809 četvornih kilometara) koja igra ključnu ulogu u glacijalnom sustavu i globalnoj klimi. Nalazi se u Rossovom moru između Viktorijine zemlje i Zemlje Marie Byrd.
Ledene rijeke
Većim dijelom pripada Novom Zelandu. Pod ovom golemom ledenom masom teku rijeke, led se tijekom godine smanjuje i ponovno formira i tako već tisućama godina. Ali, sada se uočilo nešto novo.
Ploča se pomiče i do 40 centimetara dnevno, a destabilizira je ledena rijeka koja se u nju ulijeva, rekao je Doug Wiens sa Sveučilišta Washington.
Ovi iznenadni pokreti potencijalno bi mogli igrati ulogu u pokretanju potresa i lomova u ledenoj polici, kaže znanstvenik koji je ispitivao ponašanje ledenjaka i u prošlosti, ali je sada prvi put uočio da se čitava ploča pomiče.
Antarktika se pomno promatra kao pokazatelj promjena u ostatku svijeta. Ako se tamo, najhladnijem mjestu na Zemlji, topi led, razina mora će porasti, a mogli bi se pojaviti i drugi problemi.
Na primjer, morski led na Antarktici koji se otopio u ljeto 2023. nije se ponovno formirao zimi. Kao rezultat otapanja leda, kolonije carskih pingvina pretrpjele su ekstreman pad razmnožavanja. Rossova ploča također se otapa, prijeteći otočnim državama i nekima od najvećih svjetskih gradova porastom razine mora.
Bez fosilnih goriva
Ne povezuju svi znanstvenici ova zbivanja s globalnim zatopljenjemIma i drugačijih mišljeja, ali, ako se Rossova ploča raspadne, moglo bi doći do pravog kolapsa.
Nizozemski znanstvenici u međuvremenu iskušavaju tehnologiju koja bi pomogla u zgušnjavanju arktičkog morskog leda, ali najutjecajnije dugoročno rješenje za izbjegavanje velikog otapanja leda u blizini polova je smanjenje prosječne temperature Zemlje – i postupno ukidanje korištenja fosilnih goriva.