Najmanja zmija na svijetu ponovo je tu, objavio je u britanski list “Gardijan”, pozivajući se na tamošnje Ministarstvo za zaštitu životne sredine.
Odrasli primjerak ove zmije dostiže dužinu od svega 10 centimetara i tanka je poput špagete.
Prije dvije decenije uvrštena je među izumrle vrste, ali je sada njeno prisustvo zabilježeno upravo na Barbadosu.
Doskoro se vjerovalo da je Tetracheilostoma carlae, kako glasi njen naučni naziv, zauvijek izgubljena za nauku i bila je dio globalne liste 4.800 izumrlih vrsta gljiva, biljaka i životinja. U pitanju je endemska vrsta, što znači da živi samo na ovom području.
Ekolozi iz organizacije za zaštitu prirode Re:wild pronašli su zmiju još u martu, u prašumi na Barbadosu, nakon višegodišnje potrage.
Primjerak je zatim prebačen na Univerzitet Zapadnih Indija, gdje su naučnici potvrdili da je riječ o najmanjoj zmiji.
Kako je objasnio predstavnik Ministarstva za zaštitu životne sredine, Konor Blejds, populacija ovih zmija je izuzetno malobrojna, što značajno otežava nalaženje partnera i razmnožavanje, naročito u uslovima kada im prirodno stanište nestaje.
Mjesta u kojima ova zmija obitava krčene su vijekovima, a danas šume na istočnom dijelu karipskog arhipelaga, gdje se nalazi Barbados, zauzimaju svega oko 5 odsto ukupne površine.
Za razliku od nekih gmizavaca koji mogu da se razmnožavaju i bez parenja, ova zmija se razmnožava polno i polaže samo jedno jaje odjednom, što dodatno otežava obnovu vrste.
Ova vrsta prvi put je dokumentovana 1889. godine upravo na Barbadosu, a od tada je u prirodnom okruženju primijećena tek nekoliko puta.