Profesor tačno predvidio rezultate svih američkih predsjedničkih izbora od 1984. godine, evo šta kaže danas




Američki profesor Allan Lichtman predaje istoriju na Univerzitetu u Vašingtonu već gotovo 50 godina. Međutim, postao je nacionalno poznat po nečemu drugom – svom predizbornom modelu koji je nazvao Ključevi Bijele kuće, kojim je tačno predvidio rezultate svih predsjedničkih izbora od 1984. godine, piše Index.hr

U reportaži o ovom istoričaru, New York Times ga naziva “Nostradamusom predsjedničkih izbora”. Tu je reputaciju potvrdio i 2016. godine kad je, uprkos činjenici da su gotovo sve ankete predviđale pobjedu Hillary Clinton, opet tačno predvidio da će pobjednik biti Donald Trump. Sam Trump mu je nakon pobjede poslao čestitku za tačnu prognozu.

Model Ključeva Bijele kuće

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Za razliku od drugih istoričara koji se bave isključivo prošlošću, Lichtman je svoje znanje o istorijskim političkim trendovima odlučio primijeniti na predviđanje budućnosti u modelu koji je razvio s ruskim seizmologom Vladimirom Keilis-Borokom. To je napravio, kaže, jer je zaključio da se klasične predizborne prognoze temelje na pogrešnim pretpostavkama.

“Analitičari prate izbore kao da su utrke konja. Ali istorija nam kaže da glasači nisu zavarani trikovima predizbornih kampanja. Glasači glasaju pragmatično, ovisno o tome koliko je dobro Bijela kuća vladala zemljom”, objašnjava Lichtman za New York Times i dodaje da su ankete puki “isječci u vremenu” i nemaju uticaja na ishod samih izbora.

Svoj model Ključeva Bijele kuće sastavio je s Keilis-Borokom, kojeg je upoznao 1981. godine. “Volođa mi se obratio i rekao: ‘Mi ćemo sarađivati.’ U tom trenutku mislio sam da je taj tip ili lud ili KGB-ovac”, prepričava Lichtman. Međutim, kad se uvjerio da nije, počeo je saradnju s njim, kombinujući istoriju i seizmologiju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Preformulisali smo američke predsjedničke izbore kao dihotomiju stabilnosti, pri kojoj tip koji drži Bijelu kuću ostaje u Bijeloj kući, i potresa, pri kojem stranka iz Bijele kuće gubi vlast”, navodi Lichtman.

13 “ključeva” za pobjedu

On i Keilis-Borok proučili su sve predsjedničke izbore od 1860. do 1980. i identifikovali 13 faktora ili “ključeva” o kojima ovisi pobjeda predsjednika ili kandidata vladajuće stranke ako je predsjednik već odslužio dva mandata na izborima. To su:

  1. Pobjeda na “midterm” izborima (izborima za Kongres koji se održavaju na pola predsjedničkog mandata)
  2. Bez protivkandidata iz vlastite stranke
  3. Kandidat je aktualni predsjednik koji traži drugi mandat
  4. Nema relevantnog kandidata treće stranke
  5. Dobro kratkoročno stanje ekonomije
  6. Dobro dugoročno stanje ekonomije (barem jednako dobro kao u posljednja dva mandata)
  7. Velike promjene u politici
  8. Nije bilo većeg skandala
  9. Nije bilo inozemnog ili vojnog neuspjeha
  10. Bilo je velikog inozemnog ili vojnog uspjeha
  11. Nije bilo društvenih nemira
  12. Predsjednik je karizmatičan
  13. Protukandidat predsjedniku je nekarizmatičan

Kao što se vidi, samo posljednja dva od ovih 13 faktora odnose se direktno na same kandidate i njihove osobine.

Sad je uvjeren da će Harris pobijediti

Ove godine predviđa da će potpredsjednica Kamala Harris pobijediti. “Zašto sam siguran da će Harris pobijediti? Jer je tijesno samo prema anketama, a moj sistem ignoriše ankete”, rekao je Lichtman za CNN.

Dodao je da su te ankete često samo “trenutne slike” s velikim marginama pogreške: “Ljudi ne odgovaraju anketarima, lažu, mijenjaju mišljenje i anketari moraju pogađati tko su vjerojatni glasači.”

Iako je uvjeren u svoju prognozu, Lichtman je rekao da je nervozan – dijelom zbog puno uznemiravanja i mržnje koju su on i njegova obitelj doživjeli, a dijelom zato što je, kako kaže, demokracija uistinu na kocki.

“Demokratija je dragocjena. Ali, kao i sve dragocjene stvari, može biti uništena”, rekao je. “Nikada nismo imali kandidata koji je ometao mirnu predaju vlasti, potaknuo nasilni državni udar, a sada odbija prihvatiti rezultate poštenih izbora. Nije mi toliko stalo do toga jesam li u pravu ili krivu, već do budućnosti naše zemlje, koja je u ozbiljnoj opasnosti”, rekao je.

Lichtman pogodio sve rezultate osim Busheve pobjede jer je dotad računao apsolutni broj glasova

Lichtman je svojim modelom predvidio da će republikanac Ronald Reagan ponovo pobijediti 1984. pune dvije godine ranije, kad njegov demokratski protukandidat Walter Mondale još nije ni bio nominiran. 1988. je na proljeće predvidio da će George Bush stariji pobijediti Michaela Dukakisa iako je potonji tada vodio u anketama. Predvidio je i dvije uzastopne pobjede Billa Clintona.

A onda je predvidio pobjedu Ala Gorea nad Georgeom Bushem mlađim, što bi se trebalo računati kao greška – da nije bilo jednog detalja. “Nisam bio u krivu. Točno sam predvidio da će Al Gore dobiti po apsolutnom broju glasova”, tvrdi Lichtman. “Kad sam razvio sustav 1981., posljednji put kad su se apsolutni broj glasova i rezultat u elektorskim glasovima (po saveznim državama) razilazili bio je 1888.”

Tu je i činjenica da su demokrati tražili ponovno prebrojavanje glasova na Floridi, što je Vrhovni sud na kraju prekinuo i proglasio Bushevu pobjedu, zbog čega neki i dalje smatraju rezultat ovih izbora nelegitimnim.

Pogodio da će Trump pobijediti 2016. iako je Clinton imala više glasova

Lichtman je zbog toga počeo predviđati pobjednika po elektorskim glasovima, a ne apsolutnom broju glasova – i opet je pogodio sve iduće izbore, uključujući Trumpovu pobjedu unatoč činjenici da je Hillary Clinton imala gotovo 3 milijuna glasova više 2016.

Lichtman, demokrat koji se 2006. i sam neuspješno kandidirao za senatora, 2017. je točno predvidio i da će protiv Trumpa biti izglasan opoziv. Štoviše, iste je godine objavio knjigu pod naslovom The Case for Impeachment, u kojoj je izložio razloge zašto je već tada, u prvoj godini njegovog mandata, trebalo opozvati Trumpa.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije