“Hvala vam građani Berlina”. Tako je bilo u ljeto ljeto 2008. godine kada je Barack Obama održao govori u Berlinu, a više od 200.000 ljudi mu je klicalo, dizalo plakate i slavilo predsjedničkog kandidata kao novog nosioca nade. Njemačka je bila u groznici zvanoj Obama. Jedna žena tada je rekla ono što su mnogi osjećali: “To je čaroban dan ovdje pred Stubom pobjede, za mene je to znak pobjede, jer se nadam da će on pobjediti zato što je crnac i da će time raspršiti sve predrasude, te se založiti za Afriku.”
Obama je na vlasti već dvije godine. Na unutrašnje-političkom planu, velike probleme mu je stvarala privredna kriza zbog koje se država bila prisiljena na velika nova zaduživanja. Danas je svaki deseti Amerikanac bez posla. A svoj veliki projekt – reformu zdravstva – Obama je realizirao uz ogromne teškoće i otpore.
Malo fanova
Na vanjsko-političkom planu američki predsjednik je utjelovljivao nadu u bolju budućnost, a čak je dobio i Nobelovu nagradu za mir 2009. Stvarnost je međutim drugačija: situacija u Iraku je nakon povlačenja američkih trupa nestabilna. U Afganistanu kraj rata nije na pomolu, a na Bliskom istoku Izraelci i Palestinci ne pronalaze mir. Stoga je u Njemačkoj ostalo još malo Obaminih fanova kao što je jedna žena koja kaže: “Ja sam još uvijek njim oduševljena. Mora se vidjeti šta će dalje raditi sa Irakom ali ovo što je do sada uspio postići u Senatu je impresivno.” Michelle i Barack ObamaBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Michelle Obama podržava supruga u predizbornoj kampanji
Mnogi drugi su razočarani. Neki od njih kažu: “Prvi put sam mislio: ovo je novi početak u Americi, ali se stvarnost se pokazala drugačijom. .. “. Jedna mlada žena nabvodi: “Barack Obama je obećao stvari koje nije ispunio.”
Izborima za Kongres će biti odlučeno koliko će Obama u budućnosti imati manevarskog prostora. U slučaju poraza demokrata, koji se čini vrlo vjerovatnim, Obami će biti još teže provoditi svoju politiku. To bi moglo dodatno narušti ugled nositelja nade – čak i u Njemačkoj.