Preživjela žrtva Holokausta slavi 80. rođendan protestujući ispred izraelskog zatvora

Preživjela Holokausta odlučila je danas obilježiti svoj 80. rođendan protestujući ispred izraelskog zatvora u kojem se drže stotine palestinskih zatvorenika uhapšenih nakon napada 7. oktobra, javlja Guardian.

Profesorica Veronika Cohen, koja je rođena u jevrejskom getu u Budimpešti i preživjela Holokaust, pretvorila je svoj rođendan u protest ispred ženskog zatvora Neve Tirtza u Ramli gdje želi da ukaže na ponižavajući tretman s kojim se suočavaju palestinski zatvorenici i izraelsku sistematsku upotrebu administrativnog pritvora koji omogućava neograničen pritvor osoba bez optužbe ili suđenja tokom rata u Gazi.

Posebno u ovom ključnom trenutku, kada mislite da više nema srca koje bi se moglo slomiti, moje se slomilo kada sam saznala o žalosnim uslovima s kojim su se suočili palestinski zatvorenici“, rekla je Cohen, profesorica emeritus na Muzičkoj akademiji u Jerusalemu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Štaviše, doniijela sam odluku da stojim pred ovim zatvorom u kojem je Khalida Jarrar, palestinska političarka, nepravedno zatvorena više od 10 mjeseci, bez suđenja ili konkretne krivične prijave protiv nje”, dodala je.

Izraelska vojska je uhapsila Jarrar, 61, palestinsku feminističku političarku i istaknutu ličnost u Narodnom frontu za oslobođenje Palestine (PFLP), 26. decembra zajedno s drugim aktivistima njene ljevičarske stranke kada su trupe upale u grad Al-Bireh na Zapadnoj obali, blizu Ramale.

U junu je naređeno da Jarrar, koja je 2006. godine izabrana u palestinsku skupštinu kao predstavnica PFLP-a gdje je dugo zagovarala prava žena, mora da provede još šest mjeseci iza rešetaka bez optužbe ili suđenja u administrativnom pritvoru. Odluka je objavljena dan prije nego što joj je trebao isteći prethodni nalog za pritvor.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Razmišljam o njenoj nepodnošljivoj situaciji”, rekla je Cohen, suosnivačica Grupe za približavanje za izraelsko-palestinski dijalog (Rapproachment Group for Israeli-Palestinian dialogue).

Ne mogu da prestanem da razmišljam o ženi u svojim 60-ima koja je već toliko propatila u životu i koja se našla u zatvoru, a da joj nikada nije suđeno. Žena zatvorena u administrativnom pritvoru koji može trajati na neodređeno vrijeme, kojem možda neće biti ni kraja. Žena strpana u samicu, bez svjetla, bez prozora… Mislila sam da moram nešto učiniti. Željela sam da istaknem njen slučaj, da je oslobodim ili barem da joj poboljšam uslove života u zatvoru”, rekla je ona.

Skoro 10.000 Palestinaca u izraelskom pritvoru

Prema javnom komitetu protiv torture u Izraelu, koji je objavio izvještaj zajedno s organizacijama Adalah, HaMoked i Physicians for Human Rights, skoro 10.000 Palestinaca nalazi se u izraelskom pritvoru, što je povećanje od 200% u odnosu na prethodne godine.

Među njima je oko 8.000 Palestinaca koji su klasifikovani kao “sigurnosni” pritvorenici – državljani Izraela i stanovnici okupirane Zapadne obale, uključujući Jerusalem, koji se drže pod vojnim ili krivičnim zakonom. Više od 30% administrativnih pritvorenika drži se bez optužnice ili suđenja u zatvorskim objektima kojima upravlja Izraelska zatvorska služba (IPS). Prema izvještaju, zatvorenici su izloženi fizičkom i psihičkom zlostavljanju.

Prema podacima iz juna 2024. je najmanje 14 pritvorenika umrlo je u pritvoru IPS-a od 7. oktobra, a forenzički dokazi sugeriraju da su barem neki od ovih smrti povezani sa slučajevima teškog nasilja od strane službenika IPS-a“, navodi se u izvještaju, te se dodaje da je najmanje 40 Palestinaca umrlo u vojnim kampovima.

Izraelski vrhovni sud odbio je u srijedu zahtjev organizacija civilnog društva da se zatvori ozloglašeni zatvor Sde Teiman, gdje se drže Palestinci iz Gaze i gdje su prijavljena kršenja ljudskih prava, uključujući slučajeve gdje su zatvorenici redovno držani vezani za bolničke krevete s povezima preko očiju, te su prisiljeni da nose pelene.

Izraelske odbrambene snage su u saopćenju navele da se “pritvorenicima stavljaju lisice na ruke u skladu sa stepenom rizika i njihovim zdravstvenim stanjem“.

“Okupacija uništava i nas i Palestince”

Cohen je bila među nekolicinom jevrejske djece koja su preživjela Holokaust u getu Budimpešte. Skoro 80.000 Jevreja ubijeno je u glavnom gradu Mađarske, streljano na obalama Dunava i potom bačeno u vodu.

Preživjela sam zahvaljujući majci i mom ocu, koji su deportovani u radni logor“, rekla je Cohen.

Objasnila je da je, kada je stigla u Izrael 1979. godine, shvatila da se mora boriti protiv okupacije “jer uništava i nas i Palestince“.

Ne možemo izgraditi jaku, demokratsku zemlju bez okončanja okupacije. Dakle, veliki dio mojih napora bio je usmjeren na poticanje dijaloga između Palestinaca i Izraelaca. Optimistično vjerujem da će, ako se približimo jedni drugima, uništenje prestati”, rekla je ona.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije