86-godišnji senator i lider stranke Forza Italia primljen je u bolnicu u petak.
On je u aprilu liječen na intenzivnoj njezi u milanskoj bolnici San Raffaele od infekcije pluća povezane s leukemijom, rekli su tada njegovi ljekari.
Dodali su da ima hroničnu mijelomonocitnu leukemiju – rijetku vrstu raka krvi – koja nije bila akutna.
Milijarderski medijski tajkun pretrpio je nekoliko napadaja lošeg zdravlja posljednjih godina, uključujući zarazu COVID-om 2020.
Nakon što je otpušten iz 10-dnevnog boravka u bolnici, rekao je da je bolest bila “podmukla” i da je najopasniji izazov s kojim se ikada suočio.
Godinama je imao ugrađen pejsmejker, bio je podvrgnut operaciji srca radi zamjene aortnog zaliska 2016. godine i prebolio je rak prostate
Prije deset godina dobio je zabranu obavljanja javnih funkcija zbog osude za poreznu prevaru koja je proizašla iz poslova u njegovom medijskom carstvu, ali je zabrana ukinuta 2018.
Vratio se u italijanski Senat nakon nacionalnih izbora u septembru prošle godine.
Prošle godine izazvao je uzbunu komentarima o ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu kada se hvalio da su njih dvojica razmijenili rođendanske čestitke i okrivio ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog za rat.
Berlusconi je izgradio najveću komercijalnu TV mrežu u Italiji i stekao međunarodni profil kao vlasnik fudbalskog kluba AC Milan prije nego što je ušao u politiku 1994. godine nakon što je prethodna politička klasa srušena korupcijskim skandalom.