Amnestija se odnosi na trećinu svih zatvorenika u Češkoj, zbog čega je odluka Klausa, koja je najavljena u njegovom novogodišnjem obraćanju stanovništvu, izazvala negodovanje političkih protivnika.
Amnestija se odnosi i na osobe koje su osuđene zbog korupcije, kritikuje opozicija.
Veći broj amnestiranih su osobe koje su osuđene za manja krivična djela kao što je neplaćanje alimentacije ili osobe koje su u pritvoru zbog sprečavanja sprovođenja sudske odluke.
Klaus je odluku o amnestiji, u izjavi listu MF Dnes, obrazložio time da se radi o znaku pomirenja i opraštanja.
Inače Klaus, kojem ističe drugi mandat na mjestu predsjednika Češke 7. marta, prvi put je donio odluku o kolektivnoj amnestiji. Do sada je samo izrekao pojedinačne odluke amnestije.
Socijaldemokrate Češke kritikovale su predsjednika jer će niz poznatih ličnosti osuđenih za djela korupcije i privrednog kriminala ostati nekažnjeni.
Šefa države kritikovala su i dva favorita na idućim predsjedničkim izborima Jan Fišer i Miloš Zeman, koji su ocijenili da ne podržavaju kolektivnu amnestiju.
Ministar finansija Miroslav Kalousek zatražio je da se pravo na amnestiju u potpunosti izbaci iz Ustava.
Na drugoj strani je šef češke diplomatije Karel Švarcenberg koji je pozdravio odluku Klausa ističući da je ona ispravna imajući u vidu da su zatvori prenatrpani.