Posljedice sirijske krize mogle bi uništiti sigurnost na Srednjem istoku

“Dubina sirijske tragedije se na potresan način ogleda u broju njenih žrtava. Strašna iskustva o kojim pričaju preživjeli ukazuju na to da je bilo teških kršenja ljudskih prava, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti”, navodi se u izvještaju na 131 stranici međunarodne i nezavisne istražne komisije, prenosi AFP.  

“Razorna dinamika građanskog rata nema posljedice samo na civilno stanovništvo nego uništava cijelu složenu društvenu strukturu zemlje, dovodi u opasnost buduće generacije i prijeti miru i sigurnosti u cijeloj regiji”, upozorava se u izvještaju.

Komisiju je 2011. godine osnovalo UN-ovo Vijeće za ljudska prava, a među njenim članovima je i bivša tužiteljica Međunarodnog kaznenog suda Carla Del Ponte.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Komisija nije nikada mogla da ode u Siriju, gdje režim predsjednika Bašara el-Asada vodi građanski rat od marta 2011. godine, u kojem je bilo 70.000 žrtava, prema procjenama UN-a.

“Stanje ljudskih prava u Siriji se i dalje pogoršava”, navodi se u izvještaju, te dodaje da “sukob sve više postaje sektaški, sa sve radikalnijim i militarističkijim vođenjem operacija”.  

Većina pobunjenika koji se bore protiv režima su sunitski muslimani, dok su vlastodršci i njihovi gorljivi sljedbenici pripadnici alavitske zajednice, koja je ogranak šiitskog islama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

” Vladine snage kao i savezničke milicije počinile su zločine protiv čovječnosti, ubistva, mučenja, silovanja i odgovorni su za nestanak ljudi i druge nehumane radnje”, precizira se u izvještaju.

Komisija je na isti način optužila pobunjenike.

“Obje strane u sukobu su kršile međunarodne propise o pravima djece koristeći ih kao vojnike”, navodi se u izvještaju.

U izvještaju se ističe da je vlada glavni krivac za zločine.

“Kršenja i zloupotrebe koje su počinile pobunjeničke grupe nisu dostigle intenzitet i nivo onih koje su počinile vladine snage i milicije”, navodi se u izvještaju.

Mandat komisije ističe sljedećeg mjeseca s planiranim predavanjem visokoj povjerenici UN-a za ljudska prava Navanethem Pillay povjerljive liste imena osoba koje se smatraju odgovornim za zločine, kako bi se mogla pokrenuti međunarodna pravosudna mašinerija.

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije