Portret revolucionara sa Wall Street-a

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sin ruskog disidenta, Vlad nije obični američki « Indignados ». Zajedno sa svojom suprugom koja je porijeklom iz Madrida, «izvezao» je ovaj pokret nezadovoljstva iz Španije u SAD. U Španiji je bio dio grupe koja je nadgledala porast broja demonstranata, a u Njujorku je glavni kontakt za sva važnija pitanja. Kada ih je jedan gradski zvaničnik diskretno posjetio Vlad je zahtjevao da im se donesu lampe za grijanje: « Ne želite valjda da vam pred očima neko od demonstranata umre od hladnoće », rekao je.

Ovaj Njujorčanin osigurao je već od prvog dana, stalnu video pokrivenost svih dešavanja. Cilj je na ovaj način širiti « virus » protesta, ali i zaštiti demonstrante od policije. « Brojni su oni koji nastoje da diskredituju naš potpuno miran pokret, ali transparentnost igra u našu korist », uvjerava Vlad. Zapravo, fotografije koje prikazuju ophođenje policije prema demostrantima samo su igrale u korist pokreta. Privukli su, isprva nezainteresovane, velike američke medije, a tada su i nastali neki od slogana poput: «Mi smo 99%» , aludirajući na 1% onih koji u svojm rukama imaju moć i bogastvo.


- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -


Bivši Wall street trejder

O prijetnji financijskih lobija po demokratiju i uticaju Wall Street-a na američku Vladu, Vlad govori iz vlastitog iskustva. Matematičar po zanimanju, i sam je radio kao trejder na Wall Street-u prije nego što je postao aktivista za « pravu » participativnu demokratiju i priključio se 2002. godine underground grupi video umjetnika iz Njujorka – Glass Bead Collective-u – koji koriste nove medije i umjetnički izraz kako bi angažovale javnost za sudjelovanje u raspravama o savremenim problemima.

Projektovanje fotografija, 2007. godine, koje kritikuju rat u Iraku, na fasadi zgrade s pogledom na Ground Zero, donijelo mu je probleme sa policijom i FBI, koji, prema njegovom mišljenju, koriste rat protiv terorizma kako bi proganjali pristalice slobode govora.

Vlad je vjerovatno naslijedio buntovnički duh od oca koji je je bio primoran na egzil nakon što je osudio antisemitizam sovjetskog režima usmjeren protiv jevrejskih matematičara tokom 80-ih godina. « Više od svega mrzim nepravdu », rekao je. Međutim, Vlad nije idealista niti radikalni revolucionar. On jednostavno traži: « Manje korupcije, više transparentnosti i pravi javni dialog o našoj budućnosti ». 

Pokret « ogorčenih » nije preživio u Španiji, ima li «Okupirajmo Wall Street» u SAD više budućnosti? « Apsolutno », kaže Vlad. Na tajnom mjestu na Menhetnu, koje je pristao da nam pokaže, u pripremi je i televizijska stanica pokreta. « Pokazivaćemo dešavanja od jednog do drugog grada direktno preko Interneta. A, ako nas FBI i pronađe, neka znaju da je sve već kodirano », uzvikuje revolucionar sa Wall Street-a.

Tekst iz Le Figaro za BUKU prevela i prilagodila Slađana Perković

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije