Podsjetimo, ACTA je izazvala brojne kontroverze u manje više svim zemljama koju su dale pristanak za ovaj sporazum, a najglasniji i najodlučniji u protestima bili su baš Poljaci. Nakon što je otkriveno da je i poljska vlada potpisala pakt, danima su u velikom broju izlazili na ulice i protestvovali protiv “gaženja slobode izražavanja i govora”, posebno na internetu.
Konsultacije nisu bile potpune
Očigledno je i Tusk osjetio kako bi političke posljedice olakog pristanka na ACTA-u mogle biti pogubne za njegovu vladu, pa je odlučio kupiti malo vremena i čekati da se situacija smiri i stoga najavio odgodu ratifikacije.
Na konferenciji za novinare je objasnio kako se proces suspenduje jer je “potrebna detaljnija analiza prije nego ACTA postane dio poljskog zakona. Priznao je da analiza od strane poljskih vlasti nije bila na zadovoljavajućem nivou “Konsultacije o ACTA-i bile su nedovoljne i nedovršene. Vrlo sam ljut na svoje saradnike”, rezolutno je kazao Tusk, uz opasku da je on lično uložio mnogo truda kako bi pitanje slobodnog interneta postalo predmetom stalnog dijaloga, javlja Warsaw Business Journal.
Postoji mogućnost potpunog odbacivanja ACTA-e
Naglasio je kako je pomno proučio dokumente vezane uz ACTA-u, savjetovao se s ministrima i na kraju zaključio da konsultacije nisu kompletne. Iako je naznačio kako ne želi da Poljska uništi svoju reputaciju zemlje koja se bori protiv “intelektualnog piratstva”, rekao je kako ne isključuje mogućnost da Poljska u potpunosti odbaci ACTA-u ako se pokaže da će ona predstavljati rizik za privatnost internet korisnika.
Na kraju je napomenuo kako proces ratifikacije neće na dnevni red doći prije kraja 2012. godine.