Lažni profili na društvenim mrežama, poput Tvitera ili Fejsbuka, ne predstavljaju opasnost ukoliko su duhoviti i u svojstvu satire, ali korišćenje imena državnih zvaničnika u svrhu vređanja, provociranja i psovanja samih predstavnika vlasti ili drugih ljudi u njihovo ime i te kako može da bude neprijatno. Zbog čestih zloupotreba u otkrivanje lažnih naloga uključila se i Služba za borbu protiv organizovanog kriminala.
SBPOK proverava naloge
– Uključili smo se u taj deo posla, preduzimamo određene aktivnosti i proveravamo pojedine naloge. Međutim, ovde ne zavisi sve od naše dobre volje, već od američkih državnih organa, međunarodne policijske saradnje i administratora Tvitera – kaže izvor “Blic” iz SBPOK.
Dulić: Sve je to satira
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić na Tviteru ne koristi svoje pravo ime.
– Ne želim da komentarišem rad istražnih organa. Postoje lažni nalozi na moje ime, ali zbog toga do sada nisam imao probleme. Gledam na to kao na satiru, čak mi je vrlo često i interesantno. Pritom, ubedljivo najinteresantnije tvitove ostavlja osoba pod imenom Slobodan Milošević – kaže Dulić za “Blic”.
Informacija o tome da se u istragu o lažnim profilima na Tviteru umešala ova služba, izazvala je oštre reakcije tviteraša i blogera koji navode da bi mešanje bezbednosnih službi i ukidanje naloga predstavljalo “cenzuru interneta na mala vrata”. Na te tvrdnje naš izvor iz SBPOK odgovara:
– Ako neko otvori nalog na tuđe ime i sa njega vređa i preti drugim ljudima, onda svakako ne možemo govoriti o cenzuri.
Cela priča je u centar pažnje dospela nakon lažnog, satiričnog profila koji je napravljen na ime ministra Vuka Jeremića. U Ministarstvu na čijem je čelu, međutim, kažu za “Blic” da ne znaju ništa o istražnim radnjama koje vode bezbednosne službe i SBPOK, kao i da oni ni sa kim od tih službi nisu kontaktirali.
– Ne sklanjamo lažne profile ministra Vuka Jeremića nikada i nigde. Međutim, nalog @vookjeremic je osim imena i prezimena, sadržao i punu funkciju ministra i potvrdu da je reč o zvaničnoj stranici. S obzirom na to da su na tom mestu iznošene najgore uvrede, psovke i prostakluci na račun ministara, ali i na račun njegovih inostranih kolega, kao i da je taj nalog mesecima narušavao ugled ovih ljudi, morali smo da intervenišemo – kažu u Ministarstvu na čijem je Jeremić čelu. Oni navode da su putem opcije “customer service” pisali Tviteru kako bi taj nalog bio uklonjen.
– Kontaktirali smo s Tviterom, a kada su posle izvesnog vremena oni ustanovili da je zaista reč o lažnom nalog, @VookJeremic je ukinut – kažu u Ministarstvu.
Matić: Političari da idu na Tviter
Inače, Jeremić na Tviteru ima jedan svoj zvanični nalog, a pod istim imenom i s njegovom fotografijom postoji još nekoliko naloga.
Državna sekretarka za digitalnu agendu Jasna Matić nema informaciju da je u toku istraga SBPOK o lažnim Tviter profilima.
– Građani u svetu očekuju da im predstavnici vlasti budu dostupni. Smatram da je najbolji lek protiv dezinformacija i zloupotrebe naloga aktivno prisustvo na Tviteru i Fejsbuku – kaže Matićeva za “Blic”.
Ona objašnjava da se korišćenje lažnih naloga ne može sankcionisati.
– Zemljama koje pokušaju da eliminišu ovu pojavu vrati se još gore, a nisam sigurna ni koliko je to zakonski izvodljivo – navodi Matićeva i dodaje da na Tviteru postoje još tri ili četiri Jasne Matić.
Tviteraši o slučaju
Slobodan Marković iz Centra za razvoj interneta kaže da će lažnih profila biti uvek, ali da postoji razlika između krađe identiteta i satiričnog profila.
– Tanka je linija između vređanja i satire. Ipak, mediji bi trebali da posvete mnogo više prostora ovom problemu i vide u kom smeru država želi da vodi ovu priču – kaže Marković.
Slično viđenje ima i Istok Pavlović, jedan od najpoznatijih Tviteraša u Srbiji.
– To bi uradili u bilo kojoj državi sveta, da neko otvori lažni nalog nekog ministra. Nije to nikakav znak da dolazi vreme Slobodana Miloševića na internetu.