Pobunjenici znaju gdje je Gadafi, ali ćute

 

Pozivajući se na šefa vojnog saveta u Tripoliju Abdula Hakima Belhaddža, televizija je javila da je poznata lokacija na kojoj se Gadafi nalazi, ali nije saopšteno gde je bivši lider Libije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U međuvremenu, specijalni savetnik za Libiju generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Jan Martin rekao je da je širenje naoružanja veliki problem u Libiji i da nove vlasti treba ubrzo da raspišu izbore ako žele da ostanu posvećeni demokratiji.
“Najveći problem je širenje oružja”, rekao je Martin.

On je dodao da je stvar u tome da se stvari promene sa sadašnje situacije kada mnogo ljudi nosi oružje i da se formiraju jedinstvene snage bezbednosti i regularna vojska koja nije postojala u prošlosti u Libiji.

“Nacionalni prelazni savet obavezao se da će nastaviti putem demokratije i da na tom putu želi pomoć UN. U tom smislu, raspisivanje izbora je veoma važno”, rekao je Martin.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

NTC po treći put tvrdi: Hamis Gadafi je ubijen

Nacionalni prelazni savet Libije potvrdio je danas da je Hamis Gadafi, sin svrgnutog libijskog lidera, ubijen u blizini Tripolija i sahranjen u blizini grada Bani Valid, južno od prestonice, prenela je agencija Itar – Tass.
Hamis Gadafi bio je komandant elitne brigade libijskih specijalnih jedinica, koje su imale važnu ulogu u izvođenju operacija protiv pobunjenika.
Opozicija je prethodno dva puta saopštavala da je Hamis ubijen, ali ti navodi nijednom nisu bili zvanično potvrđeni.

Propali pregovori pobunjenika i plemena u Bani Validu

Pregovori o predaji snaga lojalnih Gadafiju u Bani Validu su propali i neće biti nastavljani, izjavio je danas glavni pregovarač pobunjeničkog NTC Abdulah Kenshil.

“Ostavljam vojnom komandantu da reši problem”, rekao je Kenshil upitan da li će na taj grad, u kome se, kako se veruje, krije jedan od Gadafijevih sinova, biti izvršen napad.

– Alžir će nove libijske lidere priznati kao legitimne predstavnike vlasti tek kada budu uspostavili novu vladu, rekao je ranije ove sedmice ministar spoljnih poslova te zemlje.

Za sada se ne zna gde se nalazi svrgnuti libijski lider. Premijer Alžira Ahmed Ujahia je u međuvremenu saopštio da je sudbina prebeglih članova Gadafijeve porodice odgovornost te zemlje i rekao da je reč o humanitarnom slučaju.

“Libijci su od nas zatražili da ih smatramo Alžircima”, rekao je on, ne precizirajući koji Libijci su izneli takav zahtev.

Gadafijeva žena Safija, njegova ćerka Ajša i sinovi Muhamed i Hanibal prebegli su u Alžir 29. avgusta, a Ajša se nekoliko časova pošto je prešla granicu u Alžiru porodila.

Prelazne vlasti Libije su kritikovale odluku Alžira da članovima Gadafijeve porodice pruže utočište, saopštivši da je reč o “aktu agresije”. Alžir je jedini sused Libije koji još nije priznao NTC, čiji su borci preuzeli kontrolu nad Tripolijem i većim delom zemlje, kao novu libijsku vladu.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije