Panama je proglasila vanredno stanje u svom glavnom regionu proizvodnje banana, nakon što su prodavnice opljačkane, a zgrade vandalizovane tokom trenutnih protesta zbog penzione reforme.
Kako piše “Bi-Bi-Si” (BBC), vlada je saopštila da će ustavna prava biti suspendovana u narednih pet dana u sjeverozapadnoj provinciji Bokas del Toro.
Ta mjera ograničava slobodu kretanja i omogućava policiji da vrši hapšenja bez naloga.
Nevolje u regionu počele su prije mesec dana, kada se lokalni sindikat radnika u proizvodnji banana pridružio nacionalnom protestu protiv predloženog smanjenja penzija i proglasio štrajk.
“Suočena sa narušavanjem reda i aktima sistematskog nasilja, država će sprovesti svoj ustavni mandat da garantuje mir”, rekao je panamski zvaničnik Huan Karlos Oriljak.
Protesti širom latinoameričke nacije izbili su u martu zbog penzione reforme.
U Bokas del Toru, nemire su uglavnom predvodili radnici na plantaži banana “Čikita Brends”.
Sukob je eskalirao prošlog meseca nakon što je kompanija otpustila hiljade zaposlenih koji su bili u štrajku.
Demonstranti su postavljali barikade na putevima u provinciji, često se sukobljavajući sa policijom.
Ranije ove nedelje, grupa ljudi je oštetila jedan od objekata kompanije “Čikita Brends”, kao i lokalni aerodrom, prenosi Telegraf.rs.