Čak i dobijanje tog certifikata ne znači da se putniku automatski odobrava ulazak u zemlju EU. Svi putnici će i dalje biti pregledani, a granični službenik može odbiti ulazak osobi koja ne ispunjava uslove. Licima bez ETIAS ovlašćenja svakako će biti odbijen ulazak na granicu.
Tako razlog za odbijanje ulaska može biti ugrožavanje bezbjednosti, što će biti utvrđeno provjerom baze podataka, a podaci će biti dostupni policijskim službama zemalja članica Šengenskog sistema i policijskoj agenciji EUROPOL tokom krivičnih istraga.
Takođe, ulaz može da vam bude odbijen zbog ugrožavanja zdravlja, što će se utvrđivati ljekarskim pregledom.
Uslov za ulazak u zemlju EU je i da boravak bude opravdan, a u nju možda nećete moći da uđete, ako nemate dovoljno novca do planiranog povratka.
Uobičajeni iznos je oko 100 eura dnevno i zavisi od zemlje članice EU. Sve članice imaju svoja pravila i propisan minimalan iznos novca neophodan za boravak u njihovoj zemlji.
Na primer, od posjetilaca Španije iz zemalja koje nisu članice EU moglo bi se tražiti da pokažu da imaju novca da održe svoj boravak u zemlji. Misli se na putnika iz bilo koje od preko 175 zemalja koje nisu dio EU ili šengenskog prostora. U toj zemlji je potrebno imati minimalno 90 eura dnevno po osobi za vrijeme svog putovanja. Pored „izdržavanja“ možda će od vas tražiti i dokaz o smeštaju i karta za dalje ili povratak.
U Francuskoj je suma slična kao u Španiji, ali ako nemate potvrdu o smještaju biće vam potrebno 120 evra dnevno. U Nemačkoj, kao i u Italiji, je cifra mnogo niža, samo 45 evra dnevno.