Američke vlasti su uvele carinske mere na proizvode iz nekoliko desetina zemalja. Piter Navaro, (Peter Navarro) savetnik za trgovinu i proizvodnju u administraciji Donalda Trampa, postao je jedan od najpoznatijih ekonomista u SAD-u zbog svog snažnog uticaja na uvođenje visokih tarifa i ekonomskih strategija koje su oblikovale Trampovu trgovinsku politiku. Njegove ideje o trgovinskim tarifama i revitalizaciji američke proizvodnje ne samo da su oblikovale Trampovu administraciju, već su izazvale i značajnu pažnju u političkom i poslovnom svetu, uključujući i konflikt sa jednim od najbogatijih ljudi na svetu, Ilonom Maskom.
Navaro je bio ključna figura u stvaranju Trampove trgovinske politike koja je imala za cilj zaštitu američkih radnih mesta, smanjenje trgovinskog deficita i povratak proizvodnje u Sjedinjene Države. Njegov uticaj na politiku seže do njegovih pisanih dela, uključujući 30-strani rad pod nazivom “The Case for Fair Trade”, u kojem je pozvao na primenu visokih tarifa prema zemljama poput Kine, Indije, EU, Vijetnama, Tajvana i Japana.
Navaro je bio direktno uključen u trgovinske bitke tokom prvog Trampovog mandata kao direktor Kancelarije za trgovinu i proizvodnu politiku. Iako su mnogi kritikovali njegove ekstremne pristupe, Navaro je ostao ključni savetnik u Trampovoj strategiji, čak i nakon što je bio optužen i osuđen za nepoštovanje Kongresa, nakon što je odbio da sarađuje u istrazi napada na Kapitol 2021. godine, zbog čega je proveo četiri meseca u zatvoru.
Sukobi sa Ilonom Maskom
Jedan od najpoznatijih javnih sukoba koje je Piter Navaro imao bio je sa Ilonom Maskom, osnivačem kompanija Tesla i SpaceX. Sukobi su počeli nakon što je Navaro kritikovao Maskovu ulogu u automobilskoj industriji, nazivajući ga „sklapačem automobila“ umesto pravim proizvođačem. Prema njegovim rečima, Mask je samo „sklapač automobila“, jer Tesla, uprkos svojoj vertikalnoj integraciji, još uvek zavisi od uvoznih delova. Mask je na te kritike reagovao snažno, nazivajući Navara „moronom“ i napominjući da je njegov doktorat iz ekonomije sa Harvarda „loša stvar“. Mask je potom izneo tvrdnje da je Tesla zapravo najviše integrisana američka automobilska kompanija, sa najvećim procentom američkih delova.
Ubrzo nakon toga, sukob je eskalirao, a Navaro je odgovorio da Mask štiti svoje poslovne interese. Iako je Trampova administracija poznata po unutrašnjim sukobima, ovaj javni obračun između dva uticajna člana Trampove administracije je simbol različitih stavova o trgovinskoj politici.
Inače, Ilon Mask je apelovao na predsednika SAD Donalda Trampa da poništi nove carine. Mask, Trampov savetnik koji radi na eliminaciji rasipničke javne potrošnje u SAD, predložio je nultu carinsku stopu carina između SAD i Evrope, tokom virtualne interakcije na kongresu italijanske desničarske partije Liga proteklog vikenda. Mask je ranije izjavio da je uticaj Trampovih carina na Teslu – značajan.
Uprkos kritikama, Navaro brani svoju politiku
Navaro nije odustao od svojih stavova, i dalje se snažno zalaže za visoke tarife koje će navodno zaštititi američku proizvodnju. On često ističe da će američka ekonomija profitirati od Trampovih politika, predviđajući oporavak na tržištima i velike dobitke za kompanije koje proizvode u SAD-u. U intervjuima i javnim nastupima, on je ubeđivao investitore da ostanu smireni, tvrdeći da će tržište uskoro dostići novi vrhunac zahvaljujući carinama.
Uprkos tome što su njegove ideje često izazivale kontroverze, a sada pogotovo, mnogi smatraju da su one ključne za oblikovanje Trampovih ekonomskih strategija, koje su, u mnogim aspektima, i dalje u fokusu njegove politike. Ipak, kritike poput Maskovih i drugih ekonomista koji veruju u slobodno tržište i slobodnu trgovinu pokazuju da Trampove tarife i dalje ostaju izvor dubokih nesuglasica među poslovnim liderima i političarima.
Reakcije drugih ekonomista i lidera
Dok je sukob između Navara i Masku najispraćeniji u javnostii, ipak nije bio jedini. Mnogi ekonomski analitičari i poslovni lideri izrazili su svoje neslaganje s Trampovom trgovinskom politikom. Neki, poput Džefrija Sonenfelda, dekana i profesora na Jejlu, rekli su da Mask artikuliše stavove mnogih američkih biznismena, koji su se plašili negativnog uticaja Trampovih tarifa na njihove globalne uspehe. U anketi koju je Sonenfeld organizovao, 79% vlasnika firmi je izjavilo da su „posramljeni“ zbog trgovinskih politika Trampove administracije, dok je 89% njih reklo da one vode u nepotrebnu recesiju.
Iako su neke kompanije u SAD-u, kao što su GM i Ford, podložnije efektima carina, Mask smatra da Tesla, koja je manje zavisna od uvoznih delova u poređenju sa konkurencijom, neće imati tolikih problema. Ipak, on je takođe naglasio da će i Tesla biti pogođena postojećim tarifama koje otežavaju poslovanje na globalnoj sceni.
Zašto je Navaro i dalje u Trampovoj administraciji
Navaro, uprkos svim kritikama, ostaje veoma uticajan savetnik Donalda Trampa. On i dalje tvrdi da su Trumpove carine neophodne kako bi se okrenula nova stranica u globalnom trgovinskom okruženju i kako bi se američka proizvodnja ponovo podigla na visoki nivo. Takođe, insistira da su ove mere nužne kako bi se odgovorilo na „nefer“ trgovinske prakse drugih zemalja, kao što je Kina, koja se već dugo optužuje za manipulaciju tržištem.
Tramp ipak odložio carine?
U međuvremenu je Tramp, suočen sa pucanjem globalnog tržišta, naglo odlučio da većini trgovinskih partnera na 90 dana odloži uvođenje američkih carina, ali je zato na kinesku uvoznu robu povećao carine sa 105 na 125 odsto – samo par sati pošto je Kina na ime odmazde uvela Americi carine od 85 odsto.
Tramp je investitorima poslao pomešane poruke o tome da li će carine ostati na snazi dugoročno, nazivajući ih „trajnim“, ali se istovremeno hvalio time da one vrše pritisak na druge lidere da zatraže pregovore.
„Imamo mnogo zemalja koje nam prilaze i žele da sklope dogovore“, rekao je na jednom događaju u Beloj kući u utorak popodne.
Na kasnijem događaju izjavio je i da očekuje da će i Kina nastojati da postigne sporazum.