Sirijski pobunjenici otkrili su tajnu mrežu luksuznih podzemnih tunela ispod palate porodice Assad, što je šokiralo javnost. Ova impresivna mreža, navodno toliko prostrana da kroz nju mogu prolaziti kamioni, bila je skrivena ispod raskošnog imanja Mahera al Assada, brata svrgnutog sirijskog predsednika Bashara al Assada.
Na video snimcima koje su pobunjenici podijelili, vidi se spiralno stepenište koje vodi u duboke, bijele i sive podzemne hodnike. Nakon nekoliko spratova naniže, snimak otkriva široku mrežu tunela sa visokim zakrivljenim plafonima, koja podsjeća na podzemne saobraćajnice.
There are tunnels under Assad's house, ready with ventilation, sitting rooms, bedrooms, locks and metal doors… pic.twitter.com/M5KYQU6jge
— purple pickle (@ummukhayr) December 8, 2024
Prema tvrdnjama pobunjenika, ovi tuneli su dizajnirani tako da omoguće prolazak kamiona koji prevoze zlato i opojnu drogu kaptagon. Pored toga, pojedini izvori navode da su tuneli opremljeni ventilacionim sistemima, dnevnim boravcima, spavaćim sobama, zaključavanjima i metalnim vratima, što ukazuje na visok nivo udobnosti i sigurnosti.
Tajna mreža ispod raskošne vile
Maher al Assad, koji je poznat po svojoj brutalnosti je komandant elitne Četvrte divizije sirijske vojske. Uprkos tome, mreža tunela ispod njegove palate izgleda kao deo veće strategije bjekstva u slučaju nužde.
Nakon što su pobunjenici zauzeli glavni grad Damask, Bašar al Assad i njegova porodica pobjegli su iz Sirije, a ruski državni mediji potvrdili su da su dobili azil u Moskvi. Međutim, lokacija Mahera al Assada ostaje nepoznata, što dodatno podstiče spekulacije o svrsi podzemne mreže.
Šta znači otkriće tajnih tunela?
Mnogi se pitaju zašto je izgrađena tako velika i sofisticirana podzemna mreža ispod palate Mahera al Assada. Analitičari vjeruju da je mreža tunela mogla služiti kao sigurna ruta za beg, sklonište ili logistički centar za prevoz vredne robe poput zlata i droge. Pored toga, postavlja se pitanje koliko još sličnih mreža postoji širom Sirije, piše Daily Mail.
Značaj ovog otkrića nadilazi same tunele. To je simbol tajnosti i kontrole koje je režim Assada praktikovao decenijama. Dok se Sirija suočava sa neizvesnom budućnošću, otkrivanje ovakvih struktura baca novo svjetlo na strategije režima koje su možda korištene kako bi se obezbijedila kontrola i zaštita ključnih resursa.
Revolucija u Siriji i povratak izbjeglica
Pad režima porodice Asad nakon 13-godišnjeg građanskog rata označio je kraj šest decenija njihove autokratske vladavine. Pobunjenici su bez otpora zauzeli Damask, dok su sirijski građani širom svijeta slavili ovaj trenutak. U mnogim gradovima održane su proslave, a na zgradama sirijskih ambasada pobunjeničke zastave zamijenile su zastave režima.
Pojavili su se i snimci na kojima stotine Sirijaca sa torbama i koferima čekaju na granici sa Libanom kako bi se vratili u zemlju. Prema izvještajima Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR), već postoje dokazi o povratku određenog broja izbjeglica, prenosi Nova.rs.