Otkriven Trumpov tajni plan za ekonomsko preuzimanje Ukrajine


Panika u Kijevu nakon saznanja da američki predsjednik traži od Ukrajine 500 milijardi dolara – više nego što je Njemačka plaćala nakon Prvog svjetskog rata.

Dokument koji je prošle sedmice stigao na sto Volodimira Zelenskog predstavlja američko ekonomsko preuzimanje Ukrajine, ostavljajući Kijev u dužničkoj zavisnosti unedogled. Britanski Telegraf je došao do nacrta ugovora, koji je označen kao “Privilegovan i povjerljiv”, u kojem se predviđa formiranje zajedničkog investicionog fonda između SAD-a i Ukrajine, sa ciljem da se “spriječi da neprijateljske strane u sukobu profitiraju od obnove Ukrajine”. Međutim, uslovi su takvi da Ukrajina gubi suverenitet nad svojim resursima.

Ugovor pokriva “ekonomsku vrijednost povezanu s ukrajinskim resursima”, uključujući mineralne resurse, naftu i gas, luke i infrastrukturu, a sve će biti regulisano zakonima države New York. Prema predloženim uslovima, SAD bi uzimale 50% prihoda od eksploatacije resursa i 50% finansijske vrijednosti svih novih licenci koje Ukrajina izda trećim stranama, uz klauzulu koja efektivno daje Americi pravo prvenstva pri kupovini ukrajinskih strateških sirovina.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Jedan od izvora blizak pregovorima izjavio je: “Ova klauzula znači ‘prvo platite nama, pa onda hranite svoju djecu’.”

Zelenski ponudio partnerstvo – dobio ekonomsko porobljavanje

Ironično, ideja o većem američkom učešću u ukrajinskoj industriji kritičnih minerala potekla je upravo od Zelenskog, koji je prošlog septembra u Trump Toweru predložio da američke kompanije dobiju direktne investicione udjele, nadajući se da će time osigurati dugoročnu američku vojnu podršku.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Međutim, ono što mu je sada ponuđeno više podsjeća na nametnute reparacije poraženim zemljama u ratu. Analitičari tvrde da su Trumpovi zahtjevi teži čak i od uslova Versajskog ugovora, koji je Njemačkoj nametnut nakon Prvog svjetskog rata.

Sam Trump je u intervjuu za Fox News izjavio da je “Ukrajina suštinski već pristala na sporazum”, te upozorio Kijev da bi odbijanje moglo značiti pad zemlje pod rusku kontrolu. “Mogu postići dogovor ili ga ne postići. Možda će jednog dana biti Rusi, možda neće. Ali ja želim ovaj novac nazad,” izjavio je Trump.

Prema Trumpu, SAD su već potrošile 300 milijardi dolara na rat u Ukrajini i bilo bi “glupo” nastaviti pomagati bez značajnog finansijskog povrata. U stvarnosti, američki Kongres je odobrio 175 milijardi dolara, od čega je 70 milijardi potrošeno unutar SAD-a za proizvodnju oružja, dok su neki dijelovi pomoći dati u vidu kredita koji Ukrajina mora vratiti.

Surovi izbor za Ukrajinu – Putinova agresija ili Trumpova ekonomska kolonizacija

Ukrajinski zvaničnici pokušavaju izbjeći direktno odbijanje Trumpovog prijedloga, dok istovremeno traže način da ublaže njegove uslove. Međutim, realnost je jasna – Ukrajina ne može ispuniti zahtjev za 500 milijardi dolara ni u kojem realnom vremenskom okviru.

Zbog toga mnogi postavljaju pitanje: Ko ovdje zapravo ima dug prema kome? Ukrajina je tri godine bila na prvoj liniji odbrane liberalne demokratije, podnoseći ogroman ljudski i ekonomski gubitak.

Trumpova politika bazira se na njegovom poznatom principu iz knjige Art of the Deal: “Ciljam visoko i onda samo nastavljam pritiskati i pritiskati dok ne dobijem ono što želim.”

Ali dok bi se u poslovnom svijetu druga strana mogla povući iz pregovora, Ukrajina nema taj luksuz. Ona sada bira između vojne okupacije od strane Putina i ekonomske kolonizacije od strane svog saveznika, piše Telegraf.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije