Otkriven PLAN NJEMAČKE ZA RAT U EVROPI, pojavio se dokument sa detaljnim opisom

Prvi put nakon Hladnog rata, Njemačka je ažurirala svoje planove u slučaju izbijanja rata u Evropi.

  Dokument na 67 stranica, poznat kao Okvirna direktiva za cjelokupnu odbranu objavljen je ove nedjelje, a opisuje potpunu transformaciju svakodnevnog života njemačkih građana u slučaju rata, piše CNN.

U dokumentu stoji da će se, u slučaju rata, vratiti obavezno regrutovanje u vojsku, kvalifikovani radnici stariji od 18 godina mogli bi raditi određene poslove, poput onih u pekarama i poštanskim kancelarijama, a moguće je i da im bude zabranjeno dati otkaz. Ljekari, psiholozi, medicinske sestre i veterinari, prema dokumentu, radili bi u vojnim i državnim službama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Vlada će stvoriti zalihe hrane, osiguraće jedan obrok dnevno

U slučaju nestašice hrane, Vlada će stvoriti zalihe hrane kako bi građanima obezbijedila „jedan topli obrok dnevno“.

Rezerve bi uključivale hranu kao što su pirinač, mahunarke i kondenzovano mlijeko. Drugi ključni resursi kao što su benzin i nafta takođe bi mogli da budu racionisani kuponima ako postanu oskudni.

Navode se i mjere civilne zaštite, uključujući pretvaranje podzemnih stanica u improvizovane bunkere i pripremu bolnica za priliv pacijenata. Njemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fazer izjavila je da je neophodno da se zemlja bolje naoruža s obzirom na rusku agresiju.

– Ruska agresija je potpuno promijenila bezbjednosnu situaciju u Evropi – prije svega među našim istočnim partnerima u EU i NATO, poput baltičkih država, ali i zbog hibridnih pretnji poput sajber napada, špijunaže i dezinformacija – rekla je ona.

Bolnice se moraju pripremiti za liječenje velikog broja pacijenata

Pored svih zaštitnih mjera naših organa bezbednosti i vojnog odvraćanja i odbrane, mora se dodatno ojačati civilna zaštita.

U dokumentu se upozorava da njemačke bolnice moraju da se pripreme za liječenje velikog broja pacijenata tokom dužeg perioda.

Kao i to da, u slučaju da izbije rat, njemačko stanovništvo ne može da računa da će „pomoć koju organizuje država” biti odmah pružena, zbog mogućnosti „da se šteta istovremeno dogodi na velikom broju lokacija”.

Stoga, navodi se, civili moraju biti spremni da prvo pomognu sebi, kao i da pruže pomoć svojim susjedima gdje je to moguće. Podrumi, podzemni parkinzi i stanice metroa trebalo bi da se koriste kao privremeni bunkeri, navodi se u dokumentu.

Njemački emiteri i digitalni mediji biće po zakonu obavezni da odmah dijele važne vladine informacije. Vlasti će imati ovlašćenje da evakuišu civile u određena područja, ali ne bi trebalo da razdvajaju porodice. Iako se očekuje da će njemačke meteorološke službe nastaviti u slučaju vanrednog stanja, vlasti bi mogle da zabrane ili ograniče objavljivanje prognoza.

Njemački ministar: Moramo biti spremni za rat do 2029. godine

Ažurirani ratni planovi Njemačke dolaze nakon Putinovih prijetnji evropskoj bezbjednosti. Rat u Ukrajini traje već drugu godinu, ne nazire mu se kraj, a sve je veći strah da bi se sukob mogao proširiti i na NATO.

Njemački Der Špigl objavio je izjavu ministra odbrane Borisa Pistorijusa: „Moramo biti spremni za rat do 2029. Ne smijemo da vjerujemo da će se Putin zaustaviti na ukrajinskim granicama”.

Pistorijus bi u srijedu trebalo da iznese svoj prijedlog modela obaveznog služenja vojnog roka.

Obavezni vojni rok je ukinut 2011. godine i njegovo ponovno uvođenje u Njemačkoj izazvalo je kontroverze. Naime, njemačko Ministarstvo odbrane planira značajno jačanje rezervnog sastava vojne snage do 60.000 muškaraca i žena, rekao je visoki zvaničnik za rezervne snage.

Bivši ministar odbrane Velike Britanije: Rat dolazi do kraja decenije

– Uvjeren sam da moramo u potpunosti da prilagodimo rezerve aktuelnim bezbjednosnim izazovima kako bismo na adekvatan način pružili podršku Bundesveru u ispunjavanju zadataka nacionalne i savezničke (NATO) odbrane -rekao je general-pukovnik Andreas Houp, zamjenik generalnog inspektora i komesar za rezervne poslove.

Osim toga, dio britanske vlade je izrazio potrebu da bude spreman za rat. Bivši britanski ministar odbrane Ben Volas rekao je u februaru da „rat dolazi“ u Britaniju do kraja decenije.

Podsjetimo, Rusija je posljednjih nedjelja izdala neka od najoštrijih upozorenja Zapadu nakon što su neki ukrajinski saveznici dozvolili Kijevu da upotrebi svoje oružje za napad na ograničene ciljeve unutar ruske teritorije.

Putin: Nemački tenkovi u Ukrajini su moralni i etički šok

Putin je u srijedu opisao nabavku zapadnog oružja kao „veoma ozbiljan i opasan korak“. Ruski lider je posebno ukazao na raspad odnosa Rusije sa Njemačkom.

On tvrdi da je pojava njemačkih tenkova u Ukrajini rezultirala „moralnim, etičkim šokom“, jer je „odnos prema Njemačkoj u ruskom društvu uvek bio veoma dobar, veoma dobar“.

– Sada, kada kažu da će se pojaviti još neke rakete koje će pogađati ciljeve na ruskoj teritoriji, to, naravno, na kraju uništava rusko-njemačke odnose – dodao je on.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije