Olaf Scholz poziva na proglašenje vanrednog stanja u Njemačkoj

Govoreći na konferenciji za novinare u četvrtak, Scholz je istakao da bi Bundestag trebao što prije usvojiti rezoluciju kojom bi rat u Ukrajini i njegove teške posljedice po sigurnost Njemačke i Evrope

Njemački kancelar Olaf Scholz pozvao je Bundestag da proglasi vanredno stanje zbog sukoba u Ukrajini, naglašavajući potrebu za olabavljenjem ustavne “kočnice duga” kako bi se osigurala kontinuirana podrška Kijevu. Ovaj mehanizam, koji je unijet u njemački Ustav, ograničava mogućnost vlade da preuzme dugove koji premašuju 0,35% godišnjeg BDP-a zemlje. Privremeni izuzeci su mogući samo u slučaju prirodnih katastrofa ili vanrednih situacija, uz odobrenje Bundestaga. Slično je urađeno tokom pandemije Covid-19.

Govoreći na konferenciji za novinare u četvrtak, Scholz je istakao da bi Bundestag trebao što prije usvojiti rezoluciju kojom bi rat u Ukrajini i njegove teške posljedice po sigurnost Njemačke i Evrope bili klasifikovani kao vanredna situacija. Ova mjera, kako je objasnio kancelar, omogućila bi Njemačkoj da nastavila pružati pomoć Ukrajini, “koja je danas važnija nego ikada”, bez smanjenja drugih državnih obaveza prema vlastitim građanima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Scholz je takođe pohvalio izjavu američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je pozvao evropske NATO članice da izdvajaju više sredstava za vlastitu odbranu. Kancelar je naglasio da bi vojni izdaci morali značajno porasti, odbacujući ideju da se potrebna sredstva mogu osigurati iz postojećeg budžeta.

U vezi sa “kočnicom duga”, Scholz je predložio da se troškovi odbrane trajno izuzmu iz tih ograničenja. Njemačka je, prema podacima Kilskog instituta za svjetsku ekonomiju, do oktobra 2024. godine pružila Ukrajini pomoć u iznosu od 11 milijardi eura, čime je postala drugi najveći donator, nakon SAD-a.

S obzirom na negativne ekonomske trendove u zemlji, koji uključuju pad njemačke ekonomije drugu godinu zaredom, Scholz se suočava s kritikama zbog politike koja ne samo da se bavi pitanjem odbrane, nego i ekonomskim izazovima. Pad u automobilskoj industriji i negativni efekti smanjenja ovisnosti o ruskoj energiji dodatno komplikuju situaciju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Reakcije na Scholzove izjave nisu izostale. Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev kritizirao je njemačkog kancelara, sugerirajući da njegov čvrsti proukrajinski stav predstavlja pokušaj političkog kapitaliziranja uoči općih izbora zakazanih za 23. februar. Medvedev smatra da će Scholzova stranka pretrpjeti poraz u odnosu na rivale iz Hrišćansko-demokratske unije.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije