Odakle Njemačkoj novac za Ukrajinu?

Njemačka je jedan od najvažnijih saveznika Ukrajine, ali njeni arsenali su sve prazniji, a riznica prazna.

I dalje se vodi žestok spor oko formiranja budžeta za narednu godinu jer, ako se saberu sve želje ministarstava, nedostaje dobrih 12 milijardi evra.

S druge strane, samo za ovu godinu planirana je pomoć Ukrajini u iznosu od oko 8 milijardi evra, a već u julu je bilo jasno da je taj novac “uglavnom već potrošen i vezan”, rekao je nemački ministar odbrane Boris Pistorijus na sastanku na samitu NATO-a. Dakle, sve što je odobreno u smislu vojne opreme, municije i pomoći stanovništvu, Njemačka će isporučiti, piše Deutsche Welle .

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ono što je odobreno dolazi, ali…

No, kako je napisano u poruci ministra finansija Lindnera ministru odbrane i ministru vanjskih poslova Baerbocku, kancelar Scholz je odlučio da nova pomoć neće biti odobrena dok ne bude jasno šta će se dogoditi s njemačkim državnim budžetom. Dakle, ako Kijevu treba nešto drugo, može se samo nadati da će mu druga država pomoći.

Međutim, u odgovoru njemačkog ministarstva finansija stanici ARD ističe se da su izuzeci mogući, ali „ove dodatne potrebe moraju biti posebno prijavljene i opravdane kako bi se poštovala sva pravila njemačkog državnog budžeta i kako bi se moglo zatražiti odobrenje od Njemački parlament po ovom osnovu“, pišu iz ministarstva Lindner. I u Ministarstvu finansija dodaju da Berlin “još nije dobio konkretno obavještenje o potrebi dodatne pomoći, pa se ovo pitanje ne može ispitivati ​​niti se o njemu može odlučivati”.

Kako naglašava političar njemačkih socijaldemokrata Dennis Rhode, Njemačka je “i dalje najveći pomagač Ukrajine u Evropi, baš kao i kada je vojna pomoć u pitanju. To želimo i to ćemo i ostati”. Jer i u budžetu za sledeću godinu predviđeno je 4 milijarde evra za pomoć Kijevu i tu se verovatno ništa bitno neće promeniti.

Neka Putin pomogne Ukrajini

Ali postoji još jedan izvor novca: novac ruske centralne banke zamrznut na Zapadu u sklopu sankcija zbog agresije na Ukrajinu. Njemačka niti može niti želi odlučivati ​​o namjeni tog ruskog novca, ali se kancelar Šolc već dogovorio s drugim šefovima država ili vlada da bi se barem dio kamata zarađenih na ta zamrznuta sredstva mogao iskoristiti za pomoć Ukrajini.

Na osnovu toga Kijevu bi se mogao odobriti kredit od čak 50 milijardi dolara “kako bi Ukrajina stekla ono što joj je potrebno za odbranu, ali i da bi se otvorilo pitanje humanitarnog razvoja i obnovila infrastruktura koja je uništena. Sve to je apsolutno neophodno.”

Njemačka kancelarka uvjerena je da će se takav kredit moći organizirati i da će biti odobren najkasnije do kraja ove godine. Niko ne želi razmišljati o alternativi – a posebno ako ponovo dođe do zastoja američke pomoći. Međutim, ukrajinski ambasador u Njemačkoj Oleksej Makejev ne sumnja da je Njemačka čvrst izvor pomoći Ukrajini i da će tako i ostati: „Možete pitati svakog stanovnika Ukrajine, bilo koga u Kijevu: svi oni visoko cijene njemačku podršku. Nadam se i uvjeren sam da će tako i ostati”

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije