Od feministkinja do "sekstremistkinja"

Aktivistkinje Femena danas postoje u čitavoj Evropi. Ovaj feministički pokret nastao je u Ukrajini, međutim, od kako je Ina Ševčenko – jedna od najpoznatijih predstavnica Femena – dobila politički azil u Parizu 2013, taj grad je postao središna tačka organizacije.

Femen je u Francuskoj poznat, ali i ozloglašen u pojednim dijelovima društva. Naime, aktivistkinje su bile dio borbe za zakon po kome su homoseksualci u 2013. stekli pravo da stupaju u brak. Protivnici i pristalice tog zakona mjesecima su paralelno organizovali ulične demonstracije, a članice Femena su jednom prilikom pokušale da ometu okupljanje rivala, ismjevajući religiju i noseći izazovne kostime kao parodiju na odoru kaluđerica. Pored toga, aktivstikinje su na sebi svojstven način proslavile povlačenje pape Benedikta sa funkcije u poznatoj pariskoj crkvi Notr Dam 12. 2. 2013, uz parole kao što su „Gejm over za papu“ i „Kriza vjere“. Navodno su tom prilikom oštećena zvona čuvene katedrale, zbog čega bi devet članica pokreta trebalo da se nađu pred sudom – po prvi put u Francuskoj. Postupak je odložen već dva puta, ali trebalo bi da počne 9. jula.

Ko je protivnik Femena?

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Još uvijek postoji veliko interesovanje medija za „sekstremistkinje“ kako one sebe nazivaju. Međutim, u posljednje vrijeme najviše pažnje ne privlače ni njihovi stavovi ni parole na njihovim tijelima, već unutrašnja trvenja i skandali u samom pokretu.

Jedna od bivših članica organizacije, koja se identifikuje samo pseudonimom „Alis“ je za konzervativni list „Le Figaro“ govorila o „sektaškom“ uređenju i militantnim vježbama koje čine dio obuke aktivistkinja. „Alis“ priprema knjigu o svojim iskustvima u Femenu, i tvrdi da unutar organizacije vlada diktatura. Ina Ševečenko je odgovorila na te optužbe preko Hafington posta, izjavom da organizacija i nije “grupa drugarica, već militantna organizacija. Ne srećemo se da bismo otišle na piće, već da bismo se borile.“

Ali za šta i protiv koga se Femen danas bori? Mnoge feministkinje smatraju da se članice pokreta ponašaju isuviše proizvoljno. Sve je počelo sa borbom protiv prostitucije u Ukrajini. Zatim su organizovani protesti protiv genitalnog sakaćenja, ekstremnih desničara ili nasilja u porodici. Femen je podržao ruski pank bend Pusi Rajot i egipatsku blogeruku Aliu Magdu Elmahdi. Ometale su televizijske emisije, političke skupove ili demonstracije svojih ideoloških protivnika. Pažnju privlače u prvom redu nedostatkom odjeće, i smatraju da cilj opravdava sredstvo, čak i ispred crkvi ili džamija.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kritike bivših aktivistkinja

Pojedine zaštitnice prava žena prebacuju Femenu da im nedostaje senzibilitet. Na primjer, aktivistkinja Amina Sbou iz Tunisa im zamjera neprijateljstvo prema islamu, zbog navodnog spaljivanja muslimanskih simbola i ismijavanja muslimanske vjere. Valja napomenuti da je Femen organizovao skupove podrške za ovu 19-godišnjakinju, koja je završila u zatvoru jer je na Fejsbuku objavila fotografiju gdje je naga do pojasa.

I Amina, poput bivše članice Femena „Alis“ kritikuje nedostatak podataka o finansiranju pokreta. Prema navodima medija, ova organizacija se finansira iz privatnih donacija, svojih publikacija i takozvanih „Femen-žurki“.

Uprkos kritikama, poznata francuska feministkinja Karolin Forest i dalje podržava ovaj pokret. Ona tvrdi da žene iz Femena predstavljaju iznevjerene nade nakon narandžaste revolucije u Ukrajini. „One su naslednice sovjetskog perioda, godina Černobilja i mafijaškog kapitalizma, To je svijet u kome vladaju sasvim suprotstavljeni kodovi zavođenja i preterane seksualizacije. Upadljivo našmikane žene su seksi lutke, i muškarci prenaglašavaju svoju muškost do krajnjih granica.“

Potraga za smislom poslije svih revolucija

Ovih dana, mlade Ukrajinke iz Pariza zabrinuto posmatraju svoju domovinu. Ina Ševečenko u svim intervjuima poziva na svrgavanje predsjednika Viktora Janukoviča. Njena zemlja još uvijek nije pronašla samostalni put u bolju budućnost.

Aktivistkinje kao Ina žele Ukrajinu u kojoj vrijedi živeti, i u kojoj se čuje glas modernih žena. Dakle, borba aktivistkinja iz Femena još uvijek se može razumjeti kao potraga za mjestom u društvu nakon Sovjetskog Saveza, društvu kojim dominiraju muškarci. Borba pokreta se nastavlja jer je u Ukrajini i u cijelom svijetu neophodno raditi na pravima žena. Čak i kada to znači skidanje na javnom mjestu.

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije