Kralj Saudijske Arabije nije dočekao predsjednika SAD Baraka
Obamu na aerodromu već je po njega poslao malu delegaciju činovnika, navodi
“Gardijan”.
Osim toga, kako navode, taj događaj nije prenosila tamošnja
televizija.
“Američki narod šalje svoje pozdrave i veoma smo zahvalni na
vašoj gostoljubivosti, ne samo na ovom sastanku već i na čitavom samitu”, rekao
je Obama, na šta mu je Salman odgovorio: “Ja i Saudijski narod smo veoma
zadovoljni što ste na vi gospodine predsjedniče posjetili”.
Ovo je Obamina četvrta i sigurno posljednja poseta
Saudijskoj Arabiji od kako je postao predsjednik.
Predsjednik SAD Barak Obama stigao je u posjetu Saudijskoj
Arabiji, gde ga je dočekao hladan prijem, saopštavaju zapadni mediji, prenosi I
“Sputnjik”.
„Sada je postalo jasno koliko je Obama naljutio Saudijce.
Dočekali su ga hladno“, piše magazin „Špigl“.
Baraka Obamu na aerodru nije dočekao kralj Saudijske
Arabije, već samo mala delegacija na čelu sa guvernerom Rijada, prenosi CNN.
Kralj je pozdravio američkog predsjednika tek u palati Erga, gde je i održan
bilateralni susret iza zatvorenih vrata.
Saudijski mediji nisu prenosili slijetanje predsedničkog
aviona i vožnju Obame u dvorac. Ipak, uoči njegovog dolaska, televizija je
prenosila kako kralj Salman na aerodromu lično dočekuje lidere zemalja
Persijskog zaliva. Na društvenim mrežama je doček Obame nazvan demonstracijom
prezira, navodi CNN.
Analitičar „Golf riserč centra“ Mustafa Alani smatra
neobičnim odsustvo visoke delegacije na dočeku predsjednika SAD. Prema njegovim
riječima, Saudijska Arabija je na ovaj način svima dala do znanja da nema povjerenja
u Obamu.
„Saudijci su imali nesuglasice i sa bivšim predsjednikom.
Ovde postoji duboko nepovjerenje prema predsjedniku koji ništa ne ispunjava“,
navodi reči eksperta agencija AP.
Saudijska Arabija se plaši da Vašington flertuje i sa
njihovim suparnikom Iranom. U nedavnom intervjuu, Obama je nazvao Saudijce
„takozvanim saveznicima“ i predložio Rijadu da „podjeli“ bliskoistiočni region
sa Teheranom. Kod Saudijaca su ove riječi izazvale gnjev.
U američkom kongresu se posljednjih dana sve jače čuju
kritike na račun Saudijske Arabije. Političari su predložili da se ograniči
prodaja oružja Rijadu i optužili ga za navodnu umješanost u terorističke napade
11. septembra. Saudijske vlasti su kao odgovor zaprijetile da će rasprodati
svoju imovinu u vrijednosti od više stotina milijardi dolara u SAD.
Svi ovi događaji se dešavaju zbog povećanja obima
energenata u SAD, zbog čega sve manje zemalja kupuje bliskoistočnu naftu,
navodi CNN.
Izvor: B92