Novi finansijski skandal potresa EU

Provjeru bi trebala provesti privatna kompanija, što su vlasti Kipra odbacile i optužile svoje susjede iz “evropskog doma” za finansijske mahinacije.

To je još jedan u nizu finansijskih i političkih sknadala koji potresaju EU, ističu analitičari i navode da je mnogo zavisilo od predsjedničkih izbora na Kipru.

Niz lidera EU-a, u prvom redu njemačka kancelarka Angela Merkel, htjeli bi vidjeti kao pobjednika kandidata stranke desnog centra DISI Nikosa Anastasiadisa, koji se zalaže za kompromis s evropskim kreditorima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Mada je vodio u toku predsjedničkih izbora, većinu glasova nije sakupio, zato njemu tek predstoji neizvjesni drugi krug. Sada se kao uslov za pomoć Kipru navodi finansijska provjera.

Analiza FATF-a

Ali, kako je izjavio predstavnik kiparske Vlade Stefanos Stefanu, Nikozija osuđuje svaki pokušaj “određenih krugova” da ucjenjuju Kipar.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ministar finansija Njemačke Wolfgang Schauble, koga citira Die Welt, upozorava da Kipar mora uključiti u provjeru nezavisnu organizaciju koja bi vjerodostojno fiksirala stanje stvari u sferi borbe protiv “pranja novca”.

Ministarstvo finansija Kipra uzvratilo je objavivši analizu ispunjavanja preporuka Međunarodne grupe za razradu mjera borbe protiv pranja novca (FATF), u kojoj poređenje ne ide u korist Berlinu.

Prema predstavljenoj tabeli, Kipar se našao na 7. mjestu, a Njemačka na 14. Na osnovu ove analize, Kipar je optužio Njemačku za nedovoljne napore u borbi protiv kriminala u finanijskoj sferi.

Kako su rezimirali autori istraživanja, ni jedna od 17 zemalja zone eura ne ispunjava preporuke FATF-a u punoj mjeri.

Birokratski trik

Za EU, kao i za bilo koju civiliziranu zemlju, rad u ovoj sferi je neophodan. Ako se pogleda bazični dokument EU-a, tamo piše da član ove ogranizacije ne može biti zemlja koja “pere novac”.

S druge strane, Kipar odavno radi u tom pravcu i tamo teško da se mogu naći ozbiljni prekršaji. Stupajući u EU, zemlja je odustala od “off shore statusa”, sačuvavši samo olakšice.

Zato je zahtjev EU-a za provjeru, prije svega, birokratski trik, smatraju u Nikoziji.

Kako tvrde autori reportaže na Radiju WDR, globalni superbogataši sakrili su u “poreske oaze” oko 21.000 milijardi dolara. Ovaj novac zatim se “pere“, između ostalog i u Njemačkoj, i ide u promet.

To je razlog, upozoravaju ekonomski i politički analitičari, ali i mediji, što Nijemci ne trebaju pokazivati prstom na druge zemlje, prenose agencije.

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije