Njemački sud je odbacio optužbu radikalne Nacionalne demokratske partije Njemačke (NPD) protiv njemačkog predsjednika Joachima Gaucka kojom je smatran odgovornim za “kršenje nepristrasnosti”, javlja Anadolu Agency (AA).
Iz NPD-a navode da u predizbornim kampanjama sve političke stranke imaju jednaka prava te da samim time predsjednik Njemačke ne bi smio govoriti u korist jedne ili druge političke partije.
Ustavni sud u Karlsruheu je presudio da predsjednik Gauck nije prekršio prava NPD-a time što je prošle godine tokom protesta koje organizirala NPD izjavio kako se “luđacima moraju ukazati granice”.
Gauck je u avgustu 2013. godine, za vrijeme višesedmičnih protesta NPD-a protiv stanovnika jednog doma za azilante u Berlinu, kazao kako se “luđacima moraju ukazati granice”.
Ipak, u odluci njemačkog suda je navedeno da predsjednik Gauck svojim riječima nije nikoga uvrijedio i da svaka partija po Ustavu Njemačke ima ista prava.
Ovo je inače po prvi put u historiji Njemačke da je savezni Ustavni sud morao donijeti odluku o tome šta njemački predsjednik smije reći u svome javnom nastupu, a šta ne.
Njemački mediji smatraju da bi ova presuda mogla na neki način biti načelna odluka kojom bi bilo definisano šta predsjednik ima pravo govoriti.