Dok rat u Ukrajini i dalje traje, a prijetnja iz Rusije ne jenjava, jedan od vodećih njemačkih političara pozvao je na uvođenje obuke za krizne situacije u školama, piše Politico.
Roderich Kiesewetter, zastupnik iz redova njemačke demokršćanske stranke (CDU) i zamjenik predsjednika odbora za nadzor obavještajnih službi Bundestaga, izjavio je da učenici moraju biti obučeni kako reagovati u slučaju katastrofe.
„Apsolutno je neophodno da se u školama vježbaju hitni scenariji, jer su učenici posebno ranjiva skupina u takvim situacijama“, rekao je za njemački poslovni dnevnik Handelsblatt.
Dodao je kako bi uvođenje osnovne obuke za ponašanje u kriznim situacijama bilo mudro i korisno – i kao priprema za eventualno ponovno uvođenje obaveznog služenja države, poput vojnog roka. Kao pozitivan primjer naveo je Finsku, gdje ovakva praksa već postoji.
Evropa se priprema
Njegove izjave dolaze samo nekoliko dana nakon što je Evropska komisija predstavila vlastitu strategiju za pripremu građana na moguće krizne scenarije, usred sve veće zabrinutosti zbog sigurnosne situacije na kontinentu.
I njemačko Ministarstvo unutrašnjih poslova zalaže se za jačanje civilne zaštite kroz obrazovni sistem. Iako sadržaj nastave spada pod odgovornost saveznih pokrajina, federalna vlast poručuje da je spremna pomoći u osmišljavanju i distribuciji obrazovnih materijala za djecu i mlade.
„S obzirom na najnovije promjene u sigurnosnom okruženju, civilna zaštita treba zauzeti značajnije mjesto i u obrazovanju“, poručili su iz ministarstva.
Rat, nesigurnost i nova normalnost
Dok ruska invazija na Ukrajinu ulazi u treću godinu, evropske zemlje sve više ulažu u otpornost, sigurnost i – spremnost. Krizna obuka u školama, koja je nekada bila rezervisana za izuzetne situacije, sada se sve više razmatra kao dio redovne nastave.
U Njemačkoj, ali i širom Evrope, raste uvjerenje da nova generacija mora znati kako reagovati u slučaju nesreće, napada ili rata – ne iz paranoje, već iz osjećaja odgovornosti i spremnosti.