Sjedinjene Američke Države pokrenule su novu kampanju za regrutaciju doušnika u Kini, Iranu i Severnoj Koreji.
CIA je u srijedu, 2. oktobra objavila poruke na svojim društvenim mrežama na mandarinskom, persijskom i korejskom jeziku, dajući korisnicima uputstva kako da je kontaktiraju na siguran način.
Ovaj najnoviji napor dolazi nakon kampanje za regrutaciju Rusa nakon invazije na Ukrajinu, za koju CIA tvrdi da je bila uspješna.
“Želimo da osiguramo da pojedinci u drugim autoritarnim režimima znaju da smo otvoreni za saradnju,” rekao je portparol CIA u saopštenju. Poruke za regrutaciju, koje su postavljene na platformama kao što su X, Facebook, YouTube, Instagram, Telegram i LinkedIn, kao i na dark webu, tražile su imena, lokacije i kontakt detalje pojedinaca.
Detaljna uputstva savjetovala su korisnicima da kontaktiraju CIA-u putem njene zvanične web stranice koristeći pouzdane enkriptovane virtuelne privatne mreže (VPN) ili anonimni pretraživač poznat kao Tor mreža, koja se često koristi za pristup mračnom webu.
“Ne mogu se sjetiti nekog sličnog napora za regrutaciju poput ovog, koji koristi YouTube ili društvene medije na ovaj način, barem ne na korejskom,” rekao je Mason Richey, vanredni profesor međunarodne politike na Hankuk Univerzitetu stranih studija u Seulu.
“Izgleda da se oslanjaju na uspeh koji su imali u Rusiji – ali se pitam koliko će ovo biti efikasno s obzirom na to da većina Sjevernokoreanaca nema pristup internetu,” dodao je on za BBC.
Profesor Richey je sugerisao da Sjedinjene Američke Države će možda ciljati severnokorejske trgovce koji neformalno prelaze granicu s Kinom i koji bi mogli imati pristup VPN mrežama. Američke obavještajne agencije smatraju Severnu Koreju, Iran i Kinu “teškim ciljevima” kada je riječ o prikupljanju obavještajnih podataka, s obzirom na strogu kontrolu i nadzor koje sve ove zemlje primjenjuju kako bi suzbile neslaganje.
“U svakom slučaju, ovo barem može baciti malo pjeska u točkove ovih operacija kontraobavještajnog djelovanja,” dodao je. Američki obavještajni šefovi, podstaknuti naporima u Rusiji, ipak su uvjereni da će doći do dovoljno nezadovoljnih građana koji su spremni da ih kontaktiraju s potencijalno korisnim informacijama.
“Postoji mnogo ljudi koji imaju pristup informacijama i koji su razočarani režimom Xi Jinpinga u Kini,” rekao je zamjenik direktora CIA David Cohen za Bloomberg.
“Imate ljude unutar sistema koji… iz različitih motiva suštinski ne vole pravac u kojem Xi vodi zemlju i razumiju da postoji put ka pomaganju svojoj zemlji kroz saradnju s nama,” dodao je. Liu Pengyu, portparol kineske ambasade, rekao je da Sjedinjene Američke Države vode „organizovanu i sistematsku“ kampanju dezinformacija protiv Kine.
“Svaki pokušaj da se stvori razdor između kineskog naroda i KPK (Kineska komunistička partija) ili da se oslabi njihov blizak odnos će neizbježno propasti,” izjavio je gospodin Liu. Uvođenjem kampanje ovakvog obima u različitim zemljama, dr Richey je rekao da Sjedinjene Američke Države daju dobar pokazatelj kako vide svoje izazove nacionalne bezbjednosti.
“Sjedinjene Američke Države sada su uverene da se ne suočavaju samo s nizom bilateralnih sukoba s Kinom, Rusijom, Iranom i Sjevernom Korejom – već da su zapravo u sukobu s nastajućim blokom,” rekao je profesor Richey