Ključni američki odjeli u Trumpovoj administraciji saopštili su osoblju da se ne pridržava subotnjeg emaila-inicijative Elona Muska za smanjenje troškova u kojem se pita šta su postigli u protekloj sedmici, piše BBC.
FBI, State Department i Pentagon bili su među agencijama koje su naložile zaposlenima da ne odgovaraju na poruku. Drugi šefovi odjela savjetovali su osoblju da se povinuje, dok su neki rekli radnicima da sačekaju daljnje upute prije nego što odgovore.
Musk je rekao da će se nedostatak odgovora do ponedjeljka u ponoć protumačiti kao da će zaposleni dati otkaz. Predsjednik Donald Trump još nije komentarisao email.
Smjernice su izazvale konfuziju za stotine hiljada vladinih birokrata dok Muskovo odjeljenje za vladinu efikasnost (Doge) predvodi vanjske napore da agresivno smanji vladinu potrošnju.
Poruka poslana milionima federalnih službenika u subotu uveče stigla je nakon što je Musk na svojoj platformi X društvenih medija objavio da će vladino osoblje “uskoro primiti e-poruku sa zahtjevom da se shvati šta su uradili prošle sedmice”.
U kopiji e-pošte koju je dobio BBC, zaposleni su zamoljeni da odgovore u pet tačaka o svojim postignućima u protekloj sedmici – bez otkrivanja povjerljivih informacija.
Kancelarija za upravljanje kadrovima (OPM), agencija za ljudske resurse savezne vlade, potvrdila je da je email autentičan.
U poruci se ne spominje da li odbijanje da se povinuje može uticati na status zaposlenja, uprkos Muskovoj tvrdnji na društvenim mrežama da će se “neodgovaranje smatrati ostavkom”.
Novopotvrđeni direktor FBI-a Kash Patel rekao je svom osoblju u zasebnoj e-poruci kasnije u subotu da bi trebali “pauzirati sve odgovore”.
“Osoblje FBI-a je možda primilo e-poštu od OPM-a u kojoj se traži informacija”, napisao je Patel u poruci koju je dobio CBS News.
“FBI je, preko Ureda direktora, zadužen za sve naše procese pregleda i vršit će revizije u skladu sa FBI procedurama.”
State Department je poslao sličnu poruku, rekavši da će rukovodstvo odgovoriti u ime agencije.
“Nijedan zaposlenik nije dužan prijaviti svoje aktivnosti izvan lanca komande svog odjela”, navodi se u e-mailu Tibora Nagya, vršioca dužnosti podsekretara za menadžment.
Pentagon je rekao svom osoblju: “Kada i ako bude potrebno, Ministarstvo će koordinisati odgovore na mejl koji ste primili od OPM-a.”
Ministarstvo domovinske sigurnosti i Federalna agencija za vanredne situacije dali su svojim zaposlenicima slične upute, navodi se u izvještaju.
U znak da je e-mail OPM-a iznenađenje za mnoge agencije, viši zvaničnik Ministarstau pravosuđa napisala je osoblju u subotu uveče da kaže: “Izvještaji medija pokazuju da je e-mail distribuiran zaposlenima u cijeloj saveznoj vladi.”
U poruci se dodaje da “u ovom trenutku nemamo razloga da vjerujemo da je ova poruka “neželjena ili zlonamjerna”.
Kasnije u subotu uveče, poslata je dodatna e-poruka u kojoj se pojašnjava da je poruka OPM-a “legitimna” i da “zaposleni treba da budu spremni da prate uputstva prema zahtjevu”.
Poruka ministarstva pravosuđa također je stigla s upozorenjem osoblju: “Nemojte uključivati nikakve osjetljive, povjerljive u svom odgovoru. Ako imate bilo kakvih pitanja o sadržaju vašeg odgovora, obratite se svom nadređenom.
“Ako dobijemo dodatne smjernice ili informacije, po potrebi ćemo ažurirati zaposlenicima.”
Agencije kao što su Odjeljenje za transport, Tajna služba i Agencija za sajber bezbednost i infrastrukturu takođe su ohrabrile svoje osoblje da se povinuje, navodi se u izveštajima.
Druga odjeljenja, uključujući Agenciju za nacionalnu sigurnost, Službu unutrašnjih prihoda i Nacionalnu upravu za okeane i atmosferu, zatražila su da zaposleni sačekaju daljnje upute.
OPM nije odmah odgovorio na upit BBC-ja o tome da li bi neko osoblje moglo biti izuzeto.
Američka federacija državnih službenika, najveći sindikat koji predstavlja federalne zaposlenike, kritizirala je poruku kao “okrutnu i nepoštovanje” i zaprijetila tužbom.
Nejasno je kako e-pošta utiče na bilo koga od otprilike tri miliona federalnih radnika koji možda nisu imali pristup svojim mejlovima ovog vikenda.
Ostali državni službenici, poput onih u Birou za finansijsku zaštitu potrošača, stavljeni su na odmor u posljednjih mjesec dana.
Poruka je stigla nekoliko sati nakon što je Trump pohvalio Muskov rad na društvenim mrežama, dodajući: “Volio bih da postane agresivniji”.
Član demokratskog ranga u Komitetu Predstavničkog doma za nadzor i reformu vlade osvrnuo se na direktivu u pismu OPM-u.
Kongresmen Gerry Connolly iz Virdžinije napisao je da bi agencija trebala “odmah razjasniti da neodgovoranje federalnih službenika na ovaj loše osmišljen, vikend e-mail ne predstavlja ostavku”.
“Ova prijetnja je nezakonita, nepromišljena i još jedan primjer okrutnog i proizvoljnog haosa koji gospodin Musk nanosi narodnoj vladi i njenim posvećenim javnim službenicima.”
Većina republikanskih članova Kongresa branila je Muska i njegove šire napore.
Kongresmen Mike Lawler iz New Yorka rekao je za ABC u nedjelju da su Muskovi napori “sveobuhvatna, forenzička revizija svakog odjela i agencije u saveznoj vladi”.
Ali senator John Curtis, republikanac koji je predstavljao Utah, kritikovao je Muskove metode, iako je rekao da podržava krajnji cilj Dogea.
“Ako bih mogao reći jednu stvar Elonu Masku, to je kao, molim vas, unesite dozu saosjećanja u ovo. Ovo su stvarni ljudi. Ovo su stvarni životi. Ovo su hipoteke”, rekao je Curtis za CBS.