Naučnik objavio zastrašujuću snimku: ‘Ovo je prvi put u historiji da smo zabilježili pomicanje zemlje kod zemljotresa

Video koji prikazuje pucanje tla i razdvajanje Zemljine kore do same površine tokom potresa koji je pogodio Mjanmar u martu možda je prvi takve vrste, smatraju stručnjaci.

Potres jačine 7,7 po Richteru dogodio se u 12.50 sati po lokalnom vremenu, osjetio se sve do Tajlanda i više od pet hiljada ljudi je poginulo. Video koji je na Facebooku objavio Htin Aung, inžinjer iz Singapura, snimljen je na solarnoj farmi u blizini grada Thazi.

Prikazan je betonski prilaz i metalna vrata koja se pomiču na početku potresa. U jednom trenutku stvara se pukotina na tlu, koja se sekundu kasnije “zatvara”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Koliko ja znam, ovo je najbolji video koji imamo o površinskoj pukotini tokom vrlo jakog potresa”, rekao je Rick Aster, geofizičar s Državnog univerziteta Colorado za Live Science.

John Vidale, seizmolog s Univerziteta Južne Kalifornije Dornsife, rekao im je da ne zna za druge videozapise koji prikazuju takvo pucanje tla, dodajući da je snimka “pomalo uznemirujuća”. Potres u Mjanmaru dogodio se na rasjedu Sagaing između dvije manje tektonske ploče, Burma i Sunda.

Epicentar potresa u Mjanmaru bio je sjeverno od lokacije snimke, blizu grada Mandalay. Potres se proširio na sjever i jug, uzrokujući pucanje tla duž cijele linije rasjeda.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Stvarni segment Zemlje koji se pomiče s lijeva na desno ide od površine do možda 30 kilometara dubine. Ispod toga, kora se i dalje pomiče, ali postaje fleksibilnija i deformira se, umjesto da puca”, rekao je Aster.

Potres koji se vidi na snimci dolazi od seizmičkih valova koji se šire od rasjeda, ali zatim dolazi udar samog rasjeda, objašnjava Vidale. Seizmolozi često izlaze na teren kako bi pronašli dokaze o pukotinama nakon što se dogode, zbog čega bi ova snimka mogla biti korisna za istraživanje dinamike potresa.

“Mi zapravo ne razumijemo dinamiku onoga što se dogodilo i kako se stvari pomiču. Nemam sumnje da će ovo seizmolozi vrlo pažljivo proučiti. Vjerojatno će doći do neke vrste publikacije u budućnosti, ako se razjasne lokacija i drugi detalji”m zaključuje Aster za Live Science.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije