Naučnici su potvrdili crne slutnje: Zemljin Sjeverni pol se pomjerio

U nadi da će pratiti lutanje magnetskog sjevera, World Magnetic Model 2025 objavljen je ove sedmice, otkrivajući najnoviji službeni predviđeni položaj Zemljinih magnetskih polja.

Ova verzija ostat će važeća do kasne 2029. godine, a tijekom tog vremena možemo očekivati ​​da ćemo vidjeti kako se magnetski sjeverni pol polako kreće dalje prema Rusiji.

Zemljin magnetski sjeverni pol razlikuje se od geografskog Sjevernog pola. Potonji (tzv. “Pravi sjever”) izravno pokazuje prema geografskom Sjevernom polu, fiksnoj tački na Zemljinoj površini koja se nalazi na 90° sjeverne geografske širine gdje se Zemljina os rotacije susreće s površinom.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U međuvremenu, magnetski sjeverni pol je stalno promjenjiva tačka koju diktiraju tekući metali koji zapljuskuju Zemljinu vanjsku jezgru. Ovi rastaljeni metali su vodljivi iu stalnom su kretanju zbog rotacije planeta i konvekcije potaknute toplinom. U skladu s načelima elektromagnetizma, kretanje stvara električne struje, koje stvaraju magnetsko polje s dva pola.

Budući da se magnetski polovi neprestano pomiču, iako vrlo sporo, NOAA i British Geological Survey (BGS) moraju redovito revidirati svoje modele.

  1. decembra objavili su najnovije ažuriranje, uključujući novi Svjetski magnetski model visoke rezolucije (WMMHR2025). WMMHR2025 nudi značajno poboljšanje prostorne razlučivosti – približno 300 kilometara na ekvatoru – u usporedbi sa standardnom rezolucijom modela od 3300 kilometara na ekvatoru.

Ažuriranje je izuzetno važno za tehnologiju koja se oslanja na Zemljino magnetsko polje, odnosno Globalni sustav pozicioniranja (GPS) i druge satelitske navigacijske sustave koji se koriste drugdje u svijetu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nova verzija također je od pravovremene važnosti jer se čini da se kretanje sjevernog magnetskog pola ubrzava.

Od 1830-ih, sjeverni magnetski pol Zemlje premjestio se nekih 2250 kilometara preko gornjih dijelova sjeverne hemisfere od Kanade prema Sibiru. Između 1990. i 2005. stopa pomicanja polova porasla je s manje od 15 kilometara godišnje na oko 50 do 60 kilometara godišnje.

“WMM je službeno objavljen danas, osiguravajući da korisnici mogu imati najažurnije informacije kako bi mogli nastaviti s tačnom navigacijom sljedećih pet godina”, rekao je dr. William Brown, globalni modelar geomagnetskog polja u BGS-u, u izjavi.

“Trenutno ponašanje magnetskog sjevera je nešto što nikada prije nismo primijetili. Magnetski sjever polako se kreće oko Kanade od 1500-ih, ali je u posljednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine sve do prije otprilike pet godina, kada je iznenada usporio s 50 na 35 km godišnje, što je najveće usporavanje brzine koje smo ikada vidjeli,” dodao je dr. Brown.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije