Naučnici pronašli mikroplastiku u svakoj testiranoj ljudskoj posteljici

PROŠLO je više od tri godine otkako su znanstvenici prvi put pronašli mikroplastiku u četiri ljudske placente. Nekoliko godina kasnije, početkom 2023., mikroplastika je nađena unutar 17 posteljica. Stručnjaci su sada, koristeći novu tehniku, identificirali čestice plastike manje od jednog mikrona u dosad najvećem uzorku placenti. Pronašli su mikroplastiku u sva 62 proučena uzorka, s koncentracijama od 6.5 do 685 mikrograma po gramu tkiva, što je puno više od razina nađenih u ljudskom krvotoku, piše Index.hr

Za sada još nije poznato kako mikroplastika utječe na naše zdravlje ili, u ovome slučaju, na razvoj fetusa. “Doza čini otrov. Ako doza nastavi rasti i ako vidimo da utječe na posteljicu, onda bi mikroplastika mogla utjecati na sve sisavce. A to nije dobro”, kazao je biolog Matthew Campen sa Sveučilišta New Mexico.  

Više od 50% plastike je sačinjavao polietilen

Znanstvenici već godinama rade na pouzdanoj metodi detekcije koja može odrediti točnu masu tih čestica i od koje vrste plastike dolazi. Tek tada možemo na pravilan način procijeniti utjecaj mikroplastike na zdravlje. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Stručnjaci su tijekom nove studije pomoću metode visoke rezolucije skenirali 62 uzorka donirane ljudske posteljice i u svima uočili sitne čestice plastike. Više od 50% plastike je sačinjavao polietilen – plastika od koje se radi većina vrećica i boca za jednokratnu upotrebu, piše Science Alert.

“Čestice su vjerojatno bile stare nekoliko desetljeća”

Uz polietilen, znanstvenici su pronašli i polivinil klorid (PVC), najlon i polipropilen. Dodaju da su čestice vjerojatno stare nekoliko desetljeća, odnosno da su tijekom godina oksidirale i bile izložene vremenskim prilikama prije nego što su ih ljudi udahnuli ili progutali. 

“Za sada nisu poznati faktori koji utječu na tako ekstremne raspone koncentracija mikroplastike u posteljici, niti znamo hoće li one negativno utjecati na razvoj i rast posteljice te fetusa ili na zdravlje majke. Placenta ima relativno visok protok krvi i uzima veliku količinu hranjivih tvari iz krvi majke, što bi je moglo učiniti izloženijom zagađenju”, navode znanstvenici.  

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Istraživanje naziva Quantitation and identification of microplastics accumulation in human placental specimens using pyrolysis gas chromatography mass spectrometry objavljeno je u časopisu Toxicological Sciences. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije